Pregled bibliografske jedinice broj: 505901
Asimilacije na granici fonoloških riječi unutar govorne riječi
Asimilacije na granici fonoloških riječi unutar govorne riječi, 2011., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 505901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Asimilacije na granici fonoloških riječi unutar govorne riječi
(Assimilations at Phonological Word Boundaries within the Phonetic Word)
Autori
Runjić-Stoilova, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
13.01
Godina
2011
Stranica
210
Mentor
Varošanec-Škarić, Gordana
Ključne riječi
asimilacija; koartikulacija; glasnik; fonem; granice riječi; čitanje; spontani govor; profesionalni govornici; neprofesionalni govornici
(assimilation; coarticulation; sound; phoneme; word boundary; reading; spontaneous speech; professional speakers; amateur speakers)
Sažetak
Temeljno je pitanje u razumijevanju mehanizama govorne proizvodnje dihotomija između glasnika i fonema. U skladu sa zakonima koartikulacije te različitim stupnjevima adaptacije i asimilacije govornih segmenata, fonem se može realizirati različito. Na tragu različitih teorija svjetskih znanstvenika, koje utvrđuju pripadaju li asimilacija i koartikulacija kvalitativno različitim ili sličnim procesima, ovaj rad pokušava definirati ta dva procesa. Rad istražuje provođenje sljedećih glasničkih asimilacija: 1. izjednačavanje šumnika po zvučnosti, 2. izgovaranje jednoga umjesto dvaju jednakih suglasnika, 3. neizgovaranje [t] i [d] ispred poluzatvornih, 4. neizgovaranje [t] i [d] u skupini /st/, /št/, /zd/, i /žd/, 5. sliven izgovor dvaju fonema, 6. izgovaranje /n/ kao [m] ispred [p], [b] i [m], 7. izgovaranje posebnih alofona, te 8. palatalizaciju piskavih /s/, /z/ i /c/ ispred nepčanih zaprječnih suglasnika. U prvom dijelu istraživanja dvadeset ispitanika, deset govornih profesionalaca i deset govornih neprofesionalaca čitali su rečenice zasićene svim mogućim suglasničkim spojevima u hrvatskom jeziku (N=236), koji podliježu asimilacijskim zakonitostima na trima granicama unutar govorne riječi: morfemskoj, jezično-pravopisnoj i fonološkoj granici. Nakon toga snimljen je spontani razgovor istih ispitanika. Suglasnički spojevi koji podliježu asimiliranju izdvojeni su, verificirani i statistički obrađeni. U drugom dijelu istraživanja snimljeno je 10-tak sati televizijskog informativnog programa. Na tom je materijalu također analizirana razlika u provođenju asimilacija između govornih profesionalaca i neprofesionalaca, u čitanju i u govorenju. Rezultati oba dijela istraživanja potvrđuju pretpostavke da će bolje asimilirati govorni neprofesionalci od profesionalaca, da će se bolje asimilirati u spontanom govorenju nego u čitanju, te da će se promjene na 1. granici na neki način izdvajati od promjena na 2. i 3. granici. Dobiveni rezultati potvrđuju preporuku da se u našem, fonološkom pisanju, pri pisanju treba usredotočiti na lik riječi kakav imamo u mislima, a da se pri glasnom čitanju treba postaviti u stanje prirodnoga govora kojim se obraćamo slušačima. Pri tome treba zaboraviti pomisao da je svako slovo uvijek poseban baš taj glasnik i da ga treba uvijek jednako izgovarati kao što je u pismu jednako.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0786 - Forenzična fonetika: slušno prepoznavanje i zvučna analiza glasova (Varošanec-Škarić, Gordana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet u Splitu