Pregled bibliografske jedinice broj: 505602
Situacijsko suzbijanje kriminaliteta
Situacijsko suzbijanje kriminaliteta // Treća regionalna konferencija o sigurnosti gradova
Zagreb, Hrvatska, 2011. (predavanje, nije recenziran, pp prezentacija, stručni)
CROSBI ID: 505602 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Situacijsko suzbijanje kriminaliteta
(Situational Crime Prevention)
Autori
Borovec, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, stručni
Skup
Treća regionalna konferencija o sigurnosti gradova
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.03.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Urbana prevencija ; kažnjiva ponašanja ; prirodni nadzor ; situacijsko suzbijanje kriminaliteta ; teorija rutinske aktivnosti ; trokut kriminaliteta ; prevencija
(urban prevention ; criminal behavior ; natural surveillance ; situational crime prevention ; routine activity theory ; problem analysis triangle ; PAT ; prevention)
Sažetak
Problem kriminaliteta se ne može uspješno rješavati samo kroz mjere kaznene politike. U RH se sve više napora ulaže u prevenciju kriminaliteta, a značajno mjesto u tome zauzimaju projekti Situacijske prevencije kriminaliteta. Ona naglašava važnost situacijskih čimbenika u objašnjavanju etiologije kriminaliteta i polazi od pretpostavke da je kriminalni događaj posljedica izbora delinkventa i povoljne prilike da se taj izbor realizira. Zagovornici smatraju da je znatno korisnije prepoznavati i sprječavati situacije koje pogoduju izvršenju kaznenih djela nego baviti se događajem kao produktom osobnih obilježja počinitelja. Teorija rutinske aktivnosti (RAT) pretpostavlja da su za pojavu kriminaliteta bitna tri čimbenika koja se pojavljuju istodobno na istom mjestu: dostupnost prikladne mete, manjak odgovarajuće zaštite/nadzora i nazočnost motiviranog počinitelja. RAT donosi alat za analizu kriminaliteta: trokut kriminaliteta (meta-mjesto-počinitelj) ili trokut za analizu problema (Problem Analysis Triangle-PAT). Učinkovitost mjera situacijske prevencije potvrđena je i kroz projekte koje je policija provodila s partnerima u Zagrebu, a uključivali su premještanje kioska koji su dotad bili česte mete počiniteljima na povoljnije lokacije u smislu situacijske prevencije. Nakon premještanja u iduće četiri godine nije izvršeno nijedno djelo . Time je dokazano da se i pomnim planiranjem kroz primjenu situacijske prevencije može postići da se kaznena djela uopće ne pojave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Krunoslav Borovec
(autor)