Pregled bibliografske jedinice broj: 505071
Algoritmi za demenciju
Algoritmi za demenciju // 3. hrvatski kongres o psihofarmakoterapiji s međunarodnim sudjelovanjem - Zbornik sažetaka / Jakovljević, Miro (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za psihofarmakoterapiju i biologijsku psihijatriju HLZ-a, 2007. str. 38-39 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 505071 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Algoritmi za demenciju
(Algorithms for dementia)
Autori
Vuksan-Ćusa, Bjanka ; Jakovljević, Miro ; Mimica, Ninoslav ; Šagud, Marina ; Sartorius, Norman
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
3. hrvatski kongres o psihofarmakoterapiji s međunarodnim sudjelovanjem - Zbornik sažetaka
/ Jakovljević, Miro - Zagreb : Hrvatsko društvo za psihofarmakoterapiju i biologijsku psihijatriju HLZ-a, 2007, 38-39
Skup
3. hrvatski kongres o psihofarmakoterapiji s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 26.09.2007. - 30.09.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
algoritam; demencija
(algorithm; dementia)
Sažetak
Lijecenje demencije predstavlja veliki izazov u svakodnevnoj klinickoj )raksi. Aktualno su za lijecenje Alzheimerove demencije od FDA/Food and Drug Administration/ odobrena 4 lijeka , 3 inhibitora acetil-kolin -, steraze/donepezil, rivastigmin i galantamin/ te parcijalni antagonist NMDA receptora -memantin./1/.U radu se razmatraju razliciti prijedlozi algoritama za lijecenje demencije obzirom na stadije bolesti koji se regionalno znacajno razlikuju./2, 3/. U nasoj zemlji ne postoji jedinstven sluzbeno prihvaceni algoritam, a dodatan problem predstavlja cinjenica da ni jedan od antidementnih lijekova za sada nije na pozitivnoj listi HZZO-a/4/. Rano otkrivanje i specificna dijagnoza demencije neophodna je za optimalni ucinak lijecenja./1/. Iako je monoterapija najednostavniji i najsigutniji izbor, primjena razlicith lijekova s razlicitim mehanizmima djelovanja je vrlo cesto neophodna za postizanje zadovoljavajuceg ucinka/5/. Vazna je činjenica da su memantin i donepezil, osim u Alzheimerovoj demenciji, dokazano ucinkoviti i u lijecenju blage do umjerene vaskulame demencije te Levy body demencije koje su po ucestalosti odmah iza Alzheimerove demencije/1, 6/ Aktuelno se za novootkrivene bolesnike s blagom do umjerenom Alzheimerovom demencijom uglavnom preporuca kao prvi izbor neki od inhibitora acetil- kolin esteraze tijekom tri mjeseca.U slucaju izostanka terapijskog odgovora memantin se može uvesti kao monoterapija ili dodati postojecoj terapiji.Pacijentima koji su otkriveni u uznapredovaloj fazi bolesti inicijalno se preporuca dati memantin, potom u slucaju neuspjeha terapije dodati inhibitor acetil kolin esteraze/1/. Pacijenti s razlicitim vrstama demencije nerijetko pored kognitivnih ispada, imaju i komorbidne psihoticne i bihevioralne simptome koji ometaju njihovo svakodnevno funkcioniranje.Osim tzv»kognitivnih pojacivaca» u lijecenju demencije vrlo cesto se rabe i psihofarmaci razlicitih kategorija , ukljucujuci antipsihotike antidepresive i stabilizatore raspolozenja.Posebno se razmatra opravdanost uporabe novih antipsihotika u svjetlu upozorenja od strane FDA /2005.g/.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Profili:
Marina Šagud
(autor)
Miro Jakovljević
(autor)
Norman Sartorius
(autor)
Ninoslav Mimica
(autor)