Pregled bibliografske jedinice broj: 505031
Posttraumatski stresni poremećaj u osoba koje su na radnom mjestu bile izložene oružanom napadu
Posttraumatski stresni poremećaj u osoba koje su na radnom mjestu bile izložene oružanom napadu // Zbornik sažetaka - 2. hrvatski simpozij o poremećajima uzrokovanih stresom - Tema: Dijagnostika poremećaja uzrokovanih stresom / Kozarić-Kovačić, Dragica (ur.).
Zagreb: Klinička bolnica Dubrava, Klinika za psihijatriju ; Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi za poremećaje uzrokovane stresom ; Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi za posttraumatski stresni poremećaj, 2007. str. 37-37 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 505031 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posttraumatski stresni poremećaj u osoba koje su na radnom mjestu bile izložene oružanom napadu
(Posttraumatic stress disorder in individuals who were exposed to armed assault in their workplace)
Autori
Uzun, Suzana ; Kozumplik, Oliver ; Mimica, Ninoslav ; Folnegović-Šmalc, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka - 2. hrvatski simpozij o poremećajima uzrokovanih stresom - Tema: Dijagnostika poremećaja uzrokovanih stresom
/ Kozarić-Kovačić, Dragica - Zagreb : Klinička bolnica Dubrava, Klinika za psihijatriju ; Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi za poremećaje uzrokovane stresom ; Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi za posttraumatski stresni poremećaj, 2007, 37-37
Skup
2. hrvatski simpozij o poremećajima uzrokovanih stresom
Mjesto i datum
Rabac, Hrvatska, 03.05.2007. - 05.05.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
posttraumatski stresni poremećaj; oružani napad; radno mjesto
(posttraumatic stress disorder; armed assault; workplace)
Sažetak
Cilj istraživanja: Utvrditi značajke Posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) u osoba koje su na radnom mjestu bile izložene oružanom napadu. Uzorak ispitanika: U istraživanje su uključene 24 osobe ženskog spola koje su na radnom mjestu (kladionica) bile izložene oružanom napadu. Ispitanice su bile u dobi od 22 do 45 godina. Dijagnoza PTSP-a postavljena je nakon kliničkog intervjua prema DSM-IV kriterijima. Od ukupnog broja ispitanica njih 10 bilo je u više navrata izloženo ovakvoj vrsti traumatskog iskustva na radnom mjestu. Rezultati: Od ukupnog broja ispitanica (njih 24) koje su prema DSM-IV dijagnostičkim kriterijima zadovoljavale kriterije za postavljanje dijagnoze PTSP-a, u 8 ispitanica je pored dijagnoze PTSP-a postavljena i dijagnoza komorbiditetnog poremećaja. U 5 ispitanica se kao komorbiditet uz PTSP javila depresija, kod 2 ispitanice panični poremećaj te u 1 ispitanice zloporaba alkohola. Ispitanice kod kojih je uz dijagnozu PTSP dijagnosticirana i dijagnoza komorbiditetnog poremećaja bile su u više navrata na radnom mjestu izložene oružanom napadu. Od 24 ispitanice koje su liječene na Klinici za opću psihijatriju, Psihijatrijske bolnice Vrapče, njih 15 odlučilo se za promjenu radnog mjesta, a kao osnovni razlog bio je strah od ponavljanja događaja, osjećaj nesigurnosti i straha za život. Zaključak: Broj traumatskih događaja u ovom istraživanju povezan je s komorbiditetom u osoba oboljelih od PTSP-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)
Oliver Kozumplik
(autor)
Suzana Uzun
(autor)
Vera Folnegović-Šmalc
(autor)