Pregled bibliografske jedinice broj: 505021
Psihijatrijski bolesnik u medicinskim istraživanjima - etičke dileme
Psihijatrijski bolesnik u medicinskim istraživanjima - etičke dileme // Knjiga postera stručnjaka Psihijatrijske bolnice Vrapče - 1978. - 2006. / Mimica, Ninoslav ; Jukić, Vlado (ur.).
Zagreb: Klinika za psihijatriju Vrapče, 2006. str. 470-471
CROSBI ID: 505021 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihijatrijski bolesnik u medicinskim istraživanjima - etičke dileme
(Psychiatric patient in medical research - ethical dilemmas)
Autori
Jelačić, Patricia ; Uzun, Suzana ; Mimica, Ninoslav ; Žakić Milas, Danijela ; Folnegović-Šmalc, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Knjiga postera stručnjaka Psihijatrijske bolnice Vrapče - 1978. - 2006.
Urednik/ci
Mimica, Ninoslav ; Jukić, Vlado
Izdavač
Klinika za psihijatriju Vrapče
Grad
Zagreb
Godina
2006
Raspon stranica
470-471
ISBN
978-953-97666-1-8
Ključne riječi
psihijatrija, bolesnik, istraživanje, etičke dileme
(psychiatry, patient, research, ethical dilemmas)
Sažetak
Medicinska istraživanja u psihijatriji bave se pitanjima etiologije psihičkih bolesti (otkrivanje bioloških, psiholoških i socioloških osnova bolesti), kao i ispitivanjima novih i savršenijih dijagnostičkih i terapijskih metoda. Istraživanja na ljudima, odnosno na humanom materijalu, još uvijek su nužna da bi se došlo do novih spoznaja koje će u budućnosti omogućiti uspješnije liječenje i rehabilitaciju, odnosno prevenciju bolesti. Osobe uključene u istraživanje, kao subjekti, mogu biti izložene različitim, ponekad i sasvim nepoznatim rizicima za svoje zdravlje ili pak biti izloženi obznanjivanju povjerljivih intimnih podataka. Pristanak informiranoga bolesnika je opće prihvaćen u medicinskim istraživanjima, odnosno u istraživanjima na ljudskoj populaciji, a u mnogim zemljama je i zakonski propisan. Standardi za propisivanje zakonodavstva u pitanju zaštite osoba s psihičkim smetnjama nalaze se u mnogobrojnim rezolucijama Svjetske zdravstvene organizacije, Skupštine UN, Vijeća Europe. U tim se dokumentima ističe osobita vulnerabilnost duševno bolesnih osoba, koje stoga trebaju posebnu zaštitu zajednice na način da su njihova prava jasno definirana i etablirana u skladu s Poveljom o ljudskim pravima. Vijeće Europe je 1997. god. donijelo Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini koja ističe pravo na dostojanstveno postupanje te na punu informiranost o medicinskim postupcima, uključujući i moguće rizične posljedice. Naš Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, Zakon o lijekovima, reguliraju i područje medicinskih istraživanja. Svaka zdravstvena ustanova koja provodi istraživanja na ljudima dužna je osnovati etičko povjerenstvo, a to se odnosi i na druge ustanove koje provode istraživanja na ljudima. U daljnjem tekstu citiraju se odgovarajući članci Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama Republike Hrvatske te se goovri etičkim povjerenstvima, informiranom pristanku i procjeni njegove valjanosti. Na kraju se konstatira da ekspanzija bioloških znanosti donosi nove moralne dvojbe u medicinu, pa i u psihijatriju te da ostvarena otkrića moderne biomedicinske znanosti tjeraju uvijek na nova istraživanja, no, dodaje se, razvoj znanosti ne smije ni u kojem slučaju štetiti ljudskim pravima i ljudskoj dobrobiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je prikazan u obliku postera na Jednodnevom simpoziju prigodom otvaranja Hrvatskog instituta za istraživanje mozga, Zagreb, Hrvatska, 17. prosinca 1998.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče