Pregled bibliografske jedinice broj: 504992
Tehnički i obrambenosigurnosni standardi u zaštiti industrijskih postrojenja i ugroženog pučanstva
Tehnički i obrambenosigurnosni standardi u zaštiti industrijskih postrojenja i ugroženog pučanstva // Prva konfrencija Hrvatske platforme za smanjenje rizika / Trut, Damir (ur.).
Zagreb: Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010. str. 106-111 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 504992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehnički i obrambenosigurnosni standardi u zaštiti industrijskih postrojenja i ugroženog pučanstva
(Technical standards of security and defense in the protection of industrial installations and vulnerable population, risk mitigation measures outside preparedness plan)
Autori
Orehovec, Zvonko ; Toth, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Prva konfrencija Hrvatske platforme za smanjenje rizika
/ Trut, Damir - Zagreb : Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010, 106-111
Skup
Prva konfrencija Hrvatske platforme za smanjenje rizika
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 9.11.20009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
industrijska postrojenja; infrastruktura; obrambeno-sigurnosni standardi
(ndustrial plants; infrastructure; defense-security standards)
Sažetak
Današnji sukobi vode se za prevlast i dominaciju u kontroli životnog prostora i svih njegovih sastavnica kao što je infrastruktura, industrija, poljoprivreda, ekologija, monetarni sustav i dr. Pri tome se strane u sukobu sve više okreću novim oblicima ugroza (terorizam, organizirani kriminal, politički i ekonomski pritisci...) , a osjećaj osobne isgurnosti ili nesigurnosti je ujedno i detekto sigurnosti poslovanaj i transfera kapitala i tehnologije. Glavna karakteristika kemijskih katastrrofa izazvanih ratnim ili terorističkim činom jesu posljedice koje su jednake, ili čak i veće od klasičnog napada jer niti jedna vojna sila niti jednim oružnim sustavom ne može u vrlo kratkom vremenu, od nekoliko minuta prenijeti i osloboditi tisuće tona otrovnih kemikalija kao što to može učiniti najobičniji planirani i ciljani napad konvencionalnim sredstvima na proizvodnakemijska postrojenja i skladišta. Klasični sustavi sigurnosti i sustavi zaštite i spašavanja za takve katastrofe nisu dovoljni i nužne su njihove kritičke analite, a u skladu s rezultatima promjene koje us predložene u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti