Pregled bibliografske jedinice broj: 504548
Pravo na udruživanje jedinica područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj u svjetlu europskih iskustava
Pravo na udruživanje jedinica područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj u svjetlu europskih iskustava // Pravni vjesnik, 10/3-4 (2010), 95-114 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 504548 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo na udruživanje jedinica područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj u svjetlu europskih iskustava
(Regional Self-government Units Right of Association in the Republic of Croatia in the Light of European Experiences)
Autori
Brunčić, Davor
Izvornik
Pravni vjesnik (0352-5317) 10/3-4
(2010);
95-114
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
lokalna samouprava; regionalna samouprava; europska regionalna politika; prekogranična suradnja; transteritorijalna suradnja
(local government; regional self-government; European regional policy; crossborder cooperation; transterritorial cooperation)
Sažetak
Sastavni dio koncepta teritorijalne samouprave prema europskim standardima jest i pravo samoupravnih jedinica na udruživanje. U osnovi, riječ je o izrazu pravnog subjektiviteta teritorijalne jedinice koja je u okviru svog samoupravnog domena sposobna i ovlaštena uspostavljati odnose s drugim pravnim subjektivitetima u svom okruženju ili izvan njega. Sadržaj ovog ovlaštenja ovisi o unutarnjem pravnom poretku države čiji je jedinica sastavni dio. Prema europskim dokumentima ono obuhvaća pravo suradnje i udruživanja s drugim lokalnim jedinicama radi obavljanja poslova u zajedničkom interesu, pravo udruživanja radi zaštite i promicanja njihovih zajedničkih interesa, pravo pristupanja međunarodnim udruženjima lokalnih jedinica te pravo suradnje s lokalnim jedinicama drugih država. Ovaj oblik suradnje dobiva posebno značenje i obilježja u procesu integracije europskog kontinenta. Budući da je prekogranična suradnja primjena domaćeg prava u prekograničnom kontekstu, ono što bi se moglo postići prekograničnom suradnjom izravno je ovisno o domaćoj nadležnosti teritorijalnih zajednica ili vlasti. Prekogranična suradnja je klasičan primjer pristupa "bottom-up" europskim integracijama. Iz ove činjenice nužno je izvoditi smjernice za pospješivanje prekogranične suradnje kao elementa integracije Europe, ali i snaženja njezine demokratske stabilnosti razvojem lokalne i regionalne samouprave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Current Legal Theory
- Sociological Abstracts