Pregled bibliografske jedinice broj: 504283
Raznolikost šumske vegetacije Požeškog gorja
Raznolikost šumske vegetacije Požeškog gorja // Sažetci radova sa znanstvenog skupa Požega i Požeština kroz stoljeća - U povodu 800-te obljetnce Županije požeške Sažetci radova sa znanstvenog skupa / Jakobović, Snježana (ur.).
Požega: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2010. str. 53-54 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 504283 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost šumske vegetacije Požeškog gorja
(Diversity of forest vegetation in the hilly Požega region)
Autori
Baričević, Dario ; Šapić, Irena ; Grbeš, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci radova sa znanstvenog skupa Požega i Požeština kroz stoljeća - U povodu 800-te obljetnce Županije požeške Sažetci radova sa znanstvenog skupa
/ Jakobović, Snježana - Požega : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2010, 53-54
Skup
Znanstveni skup Požega i Požeština kroz stoljeća - U povodu 800-te obljetnce Županije požeške
Mjesto i datum
Požega, Hrvatska, 16.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fitocenološko-sinekološka istraživanja; biološka raznolikost; šumska vegetacija; Požeško gorje; ekoindikatorske vrijednosti
(phytocoenological-synecological research; biological diversity; forest vegetation; Požega hills; eco-indicator values)
Sažetak
U radu su prikazani rezultati sinekološko-fitocenoloških istraživanja šumske vegetacije Požeške i Babje gore. Istraživano područje kao južni dio slavonskog gorje predstavlja izuzetno vrijedan objekt u vegetacijskoj slici Republike Hrvatske. Šumske sastojine na žalost do sada nisu dostatno istražene i opisane te vrednovane. Pri terenskim istraživanjima korištene su klasične fitocenološke metode. Ukupno je istraženo dvjestotinjak lokaliteta u svim oblicima šumske vegetacije te su provedene multivarijantne statističke analize podataka pomoću kompjuterskih programa SinTax2000 i Juice 6.3. One su pokazale međusobno vrlo slične rezultate i iste opće zakonitosti. Kao rezultat toga jasno su definirane sve šumske zajednica istraživanoga područja, kao i sinekološki čimbenici presudni za pridolazak i rasprostranjenost pojedine zajednice. U okviru opisanih šumskih zajednica, ukupno je evidentirano 240 vrsta, od kojih su neke i na crvenom popisu ugroženih biljaka Republike Hrvatske u skupini rizično ugrožene i u skupini nisko rizično ugrožene. Spektar flornih geoelemenata potvrđuje uvodne pretpostavke i stajališta da se istraživano područje nalazi na raskrsnici vrlo raznolikih utjecaja. To jasno pokazuje vrlo veliki broj vrlo različitih flornih geoelemenata i njihovih kombinacija. Općenito gledano, na relativno maloj površini s vrlo sličnim općim ekološkim uvjetima, imamo vrlo raznolike mikroklimatske i mikroreljefne uvjete što se vidi na značajnim razlikama u vrstama i broju biljaka koje pridolaze u pojedinoj zajednici. Kada bi generalno opisali cjelokupno istraživano područje kroz ekoindikatorske vrijednosti biljnih vrsta koje pridolaze u šumskoj vegetaciji možemo zaključiti da su ekološki uvjeti izuzetno poPvoljni za razvitak vegetacije. To se izvrsno reflektira kroz značajnu biološku raznolikost i bogatstvo šumske vegetacije Požeškoga gorja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-2780 - Šumska staništa i šumske zajednice na Medvednici (Vukelić, Joso, MZOS ) ( CroRIS)
068-0682041-2789 - Sinekološko-fitocenološke značajke šumske vegetacije Banovine (Baričević, Dario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije