Pregled bibliografske jedinice broj: 503820
Hrvatske knjižnice na društvenoj mreži Facebook
Hrvatske knjižnice na društvenoj mreži Facebook // 13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture / Willer, M. ; Faletar Tanacković, S. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010. str. 260-277 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 503820 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatske knjižnice na društvenoj mreži Facebook
(Croatian Libraries on Facebook)
Autori
Pažur Vojvodić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
/ Willer, M. ; Faletar Tanacković, S. - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010, 260-277
ISBN
978-953-6001-69-9
Skup
13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 25.11.2009. - 27.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Facebook ; društvene mreže ; hrvatske knjžnice
(Facebook ; social networks ; Croatian libraries)
Sažetak
Web 2.0 donio je interaktivna sučelja zasnovana na kontaktu s korisnikom koji više nije pasivni promatrač ponuđenih sadržaja već mu je omogućen kontakt s drugim korisnicima i mijenjanje sadržaja. Jedan od takvih servisa je i društvena mreža Facebook. Pojavljivanje novih tehnologija i trendova stavilo je, nakon bloga, pred knjižničare Facebook i pitanje trebaju li ga knjižnice prihvatiti i na koji način primijeniti u svom poslovanju. Mišljenja su različita, no svjedočimo da je na Facebook-u sve više i više knjižnica različitih profila. S obzirom na tu činjenicu zanimalo nas je koliko su hrvatske knjižnice prepoznale i prihvatile trend pojavljivanja na Facebook-u, te jesu li ga, i na koji način, iskoristile za promociju svojih usluga i zbirki, te približavanje korisnicima. Kako bi se utvrdilo u kojoj su mjeri hrvatske knjižnice prisutne na Facebook-u napravljeno je pretraživanje grupa, stranica i osoba prema različitim inačicama riječi knjižnica. Tako dobiveni rezultati mogu se podijeliti u dvije kategorije: u prvoj su grupe/stranice/osobe koje su osnovane od strane knjižnice (28 rezultat), a u drugoj su isti takvi sadržaji vezani za knjižnice, ali osnovani od strane korisnika (9 rezultata). Gledajući u cjelini zastupljenost hrvatskih knjižnica na Facebook-u, jasno je da je ona tek u povojima, pogotovo ako je usporedimo s drugim knjižnicama u svijetu. Broj knjižnica je vrlo mali, a ponuđene informacije o samim knjižnicama i uslugama koje nude su minimalne ; također je u prosjeku mali broj članova/poklonika i uopće je slabo kontaktiranje s njima u vidu svima vidljivih poruka. Kao otvoreno ostaje nam pitanje o stavu knjižničara u Hrvatskoj o potrebi prisutnosti knjižnica na Facebook-u.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA