Pregled bibliografske jedinice broj: 502944
Ispitivanje elektrokemijskog ponašanja članka bijeli lim-aluminij u otopinama soli za salamurenje uz atmosferu kisika ili dušika
Ispitivanje elektrokemijskog ponašanja članka bijeli lim-aluminij u otopinama soli za salamurenje uz atmosferu kisika ili dušika // Znanost i praksa u poljoprivredi i prehrambenoj tehnologiji, 14 (1984), 5-6; 566-586 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 502944 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje elektrokemijskog ponašanja članka
bijeli lim-aluminij u otopinama soli za
salamurenje uz atmosferu kisika ili dušika
(Study of electrochemical behaviour of tinplate-
aluminium couple in curing salt solutions in
oxygen or nitrogen atmosphere)
Autori
Šeruga, Marijan ; Santo, Vera
Izvornik
Znanost i praksa u poljoprivredi i prehrambenoj tehnologiji (0352-1346) 14
(1984), 5-6;
566-586
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
bijeli lim ; aluminij ; otopine soli za salamurenje ; korozija
(tinplate ; aluminium ; pickle salts solutions ; corrosion)
Sažetak
Na smanjenje korozije limenki od bijelog lima može se utjecati raznim metodama dopunske zaštite, među kojima je i primjena aluminijske anode. Zbog toga je u ovom radu ispitano elektrokemijsko ponašanje članka bijeli lim-aluminij u otopinama soli za salamurenje u ovisnosti o sastavu otopine, kao i o sadržaju prisutnog kisika u otopini. Elektrokemijsko ponašanje ispitano je metodom mjerenja potencijala bijelog lima i aluminija u ovisnosti o vremenu, te galvanostatskom polarizacijom obje elektrode. Rezultati ispitivanja pokazali su da sastav soli za salamurenje ima bitan utjecaj na proces korozije članka bijeli lim-aluminij, ali je taj utjecaj ovisan i o sastavu atmosfere iznad otopine. Uz atmosferu dušika nitriti dodani u otopinu natrij- klorida djeluju kao akceleratori, a nitrati i polifosfati kao inhibitori procesa korozije aluminija. Askorbinska kiselina u kompletnoj smjesi za salamurenje također djeluje kao inhibitor. Uz atmosferu kisika dodatak nitrita, nitrata i polifosfata u natrij-klorid djeluje inhibirajuće na proces otapanja aluminija. Takvo ponašanje pokazuje i askorbinska kiselina u kompletnoj smjesi za salamurenje. Sastav atmosfere, odnosno vrsta plina otopljenog u otopini (kisik ili dušik), utječe na brzinu korozije, što se može zaključiti po znatno većim strujama korozije uz atmosferu kisika. Kisik djeluje kao katodni depolarizator, a time i kao akcelerator procesa otapanja aluminija. Ponašanje aluminija kakvo je primijećeno u ovim ispitivanjima povoljno je za njegovu praktičnu primjenu kao zaštitne anode za limenke od bijelog lima u koje se pakiraju proizvodi od salamurenog mesa, čime se postiže znatno bolja održivost limenke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek