Pregled bibliografske jedinice broj: 502444
Oksidacija fenolnih spojeva u mikroreaktoru
Oksidacija fenolnih spojeva u mikroreaktoru // XXII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Tomašić, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina (ur.).
Kutina: Petrokemija Kutina, 2011. str. 251-251 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 502444 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oksidacija fenolnih spojeva u mikroreaktoru
(Phenolic compound oxidation in microreactor)
Autori
Tušek, Ana ; Šalić, Anita ; Ivanković, Mia ; Bregović, Valentina ; Kurtanjek, Želimir ; Zelić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Tomašić, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina - Kutina : Petrokemija Kutina, 2011, 251-251
ISBN
978-953-6894-42-0
Skup
XXII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.02.2011. - 16.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fenolni spojevi; lakaza; oksidacija; mikroreaktori
(phenolic compounds; laccase; oxidation; microreactors)
Sažetak
Kao onečišćivači, fenoli su u vrlo visokim koncentracijama sve više prisutni u okolišu [1]. Tradicionalne tehnike uklanjanja fenola koriste neke od fizikalno-kemijskih metoda kao što su apsorpcija, ekstrakcija ili kemijska oksidacija [2]. Međutim, visoka cijena ovih postupaka i stvaranje neželjenih nusproizvoda koji mogu biti i štetniji od izvornih onečišćenja, razlog su razvoja i istraživanja novih metoda i tehnika razgradnje fenolnih spojeva. Kao alternativa, nameću se razvoj biodegradacijskih tehnika, upotreba enzima, te u novije vrijeme primjena mikroreaktora koji zbog svojih specifičnih svojstava (veliki omjer površine i volumena, učinkovitiji prijenos tvari i topline, kratko vrijeme zadržavanja i sl.) pokazuju visoku učinkovitost i omogućavaju bolju kontrolu procesnih uvjeta [3]. U ovom radu provedena je enzimska oksidacija fenolnih spojeva komercijalnom lakazom porijeklom iz Trametes versicolor u cijevnom mikroreaktoru volumena 6 μL. U mikrokanalu je proučavan profil strujanja dvaju mješljivih procesnih struja, modelne otopine fenolnih spojeva i vodene otopine enzima lakaze, u širokom području protoka (5 – 200 µL min-1, t = 25 °C). Analiziran je utjecaj početne koncentracije kisika na konverziju fenolnih spojeva pri različitim vremenima zadržavanja te su dobiveni rezultate uspoređeni sa rezultatima pokusa provedenim u makroreaktorskim sustavima. Razvijen je dvodimenzijski matematički model procesa oksidacije fenola lakazom u mikroreaktoru koji uključuje konvekciju, difuziju i enzimsku kinetiku. Pokusima u mikroreaktoru, za različita vremena zadržavanja i početne koncentracije komponenata reakcijske smjese, određena je kinetika enzimske oksidacije fenolnih spojeva i procijenjeni parametri kinetičkog modela. Na kraju je provedena ocjena valjanosti matematičkog modela procesa usporedbom rezultata simulacije i eksperimentalnih rezultata neovisnih pokusa provedenih u mikroreaktoru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
Napomena
Ovaj se tekst temelji na radu koji je financirala Nacionalna zaklada za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj Republike Hrvatske.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Jurinjak Tušek
(autor)
Bruno Zelić
(autor)
Anita Šalić
(autor)
Želimir Kurtanjek
(autor)