Pregled bibliografske jedinice broj: 502184
Sprječavanje onečišćenja zraka emisijom lakohlapljivih organskih spojeva s tankera za prijevoz sirove nafte
Sprječavanje onečišćenja zraka emisijom lakohlapljivih organskih spojeva s tankera za prijevoz sirove nafte // Naše more : znanstveni časopis za more i pomorstvo, 57 (2010), 3-4; 138-145 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 502184 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sprječavanje onečišćenja zraka emisijom lakohlapljivih organskih spojeva s tankera za prijevoz sirove nafte
(Air Pollution Prevention from Croude Oil Tankers with Volatile Organic Compound Emission)
Autori
Komar, Ivan ; Lalić, Branko ; Dobrota Đorđe
Izvornik
Naše more : znanstveni časopis za more i pomorstvo (0469-6255) 57
(2010), 3-4;
138-145
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
tanker; emisija; hlapljivi organski spojevi (VOCs); International Maritime Organization (IMO); International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL); Marine Environment Protection Committee (MEPC)
(tanker; emission; volatile organic compounds (VOCs); International Maritime Organization (IMO); International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL); Marine Environment Protection Committee (MEPC).)
Sažetak
Ekologija i očuvanje ljudskog okoliša postali su odnedavno jedan od najvažnijih segmenata u znanstvenom istraživanju. S obzirom na to da su se u prvom redu rješavala pitanja onečišćenja s kopna, danas se sve više i zahtjevnije obraća pozornost onečišćenjima s brodova. Onečišćenje zraka ozbiljan je problem i za zdravlje ljudi i za ukupni ekosustav. Emisije s brodova uključuju onečišćivače zraka, stakleničke plinove i supstancije koje razaraju ozonski omotač s posljedicom ugrožavanja ljudskog zdravlja i okoliša, jednako kao i emisija sumpornih (SOx) i dušikovih oksida (NOx), koja uzrokuje zakiseljavanje. Emisija hlapljivih organskih spojeva (VOCs) s tankera sudjeluje u spoju s dušikovim oksidima u formiranju prizemnog ozona štetnoga za ljude i okoliš. Onečišćenje zrakom ne poznaje državne granice pa je to područje jedno od onih koje zahtijeva najvišu razinu međunarodne suradnje. Razlog intenzivnim potrebama za rješenje ovog problema jest sve veći porast onečišćenja zraka brodskim emisijama, i to zbog toga što je emisija stacionarnih postrojenja znatno smanjena donošenjem različitih ekoloških zakona. Ovaj je problem tako postao primaran, pa se međunarodnima pridružuju i nacionalni propisi glede ograničenja emisije s brodova u pojedinim zemalja, i to osobito onih izrazitije izloženih brodskim emisijama i bližih morskim plovnim putevima
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pomorski fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- Fluidex (Fluid Engineering Abstracts)
- Geobase