Pregled bibliografske jedinice broj: 501848
Sudska ili upravna nadležnost u obiteljskim stvarima? Pogled iz perspektive stanja u Hrvatskoj
Sudska ili upravna nadležnost u obiteljskim stvarima? Pogled iz perspektive stanja u Hrvatskoj // SODNO VARSTVO V CIVILNIH ZADEVAH: Nepravdni postopki v družinskih zadevah ob sprejemanju Družinskega zakonika
Maribor, Slovenija, 2011. (predavanje, međunarodna recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 501848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sudska ili upravna nadležnost u obiteljskim stvarima? Pogled iz perspektive stanja u Hrvatskoj
(Judicial or administrative competence in family matters? The view from the perspective of the situation in Croatia)
Autori
Uzelac, Alan ; Aras, Slađana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Skup
SODNO VARSTVO V CIVILNIH ZADEVAH: Nepravdni postopki v družinskih zadevah ob sprejemanju Družinskega zakonika
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 14.01.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sudska nadležnost; upravna nadležnost; obiteljske stvari
(judicial competence; administrative competence; family matters)
Sažetak
Obiteljskim zakonom Republike Hrvatske od 14. srpnja 2003. godine (NN, 116/03 ; u daljnjem tekstu: ObZ) značajno je proširena izvanparnična jurisdikcija sudova u obiteljskim (statusnim) stvarima u usporedbi s prijašnjim uređenjem. Naime, novim (istoimenim) ObZ-om izvršene su određene ozbiljnije intervencije u odredbe o nadležnom tijelu za odlučivanje o različitim sadržajima roditeljske skrbi, te izricanju mjera za zaštitu prava i dobrobiti djece. Tim je izmjenama došlo do prenošenja nadležnosti za odlučivanje o tim obiteljskim statusnim stvarima sa centara za socijalnu skrb na sudove. Pritom je predviđeno da se ta pitanja rješavaju u izvanparničnom postupku. Razlozi tome su nađeni u stavu utemeljenom na odredbi članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (NN, 44/01 – pročišćeni tekst, 55/01 - ispravak), po kojoj svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravim i obvezama, te na odredbi članka 6. stavka 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (NN MU, 6/99, 8/99) prema kojoj svatko ima pravo da radi utvrđenja njegovih prava i obveza građanske naravi zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično, javno i u razumnom roku ispita njegov slučaj. Smatralo se, također, da će promjene, osobito u nadležnosti tijela koja donose odluke u vezi s roditeljskom skrbi, postići bolju, primjereniju i učinkovitiju pravnu zaštitu djece, a među roditeljima stvoriti prepoznatljiv sustav pravila ostvarivanja njihove, bilo pojedinačne ili zajedničke roditeljske skrbi. Iako je nadležnost centra za socijalnu skrb ObZ-om iz 2003. godine bitno sužena, centar je i dalje nadležan za odlučivanje o pojedinim pitanjima roditeljske skrbi. U nadležnosti je centra, također, postupak posvojenja kao i imenovanja skrbnika, te različita pitanja u pogledu instituta skrbništva. Cilj ovog rada jest analizirati hrvatsko uređenje (interne) nadležnosti u obiteljskim (statusnim) stvarima. U tom kontekstu, analizirat će se i promjene do kojih je došlo na tom području kao i razlozi za to. U zaključnom dijelu rada iznijet će se evaluacija hrvatskog uređenja (interne) nadležnosti u obiteljskim (statusnim) stvarima te naznačiti određene projekcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662501-2521 - Harmonizacija građanskog procesnog prava s pravnim sustavom Europske unije (Dika, Mihajlo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb