Pregled bibliografske jedinice broj: 501484
Mogućnosti uporabe mini dentalnih implantata u stomatološkoj protetici
Mogućnosti uporabe mini dentalnih implantata u stomatološkoj protetici, 2010., diplomski rad, diplomski, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 501484 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti uporabe mini dentalnih implantata u
stomatološkoj protetici
(Possibilities of mini implants usage in
prosthodontics)
Autori
Novačić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.06
Godina
2010
Stranica
50
Mentor
Vojvodić, Denis
Ključne riječi
protetika ; mini implantati
(prosthodontics ; mini implants)
Sažetak
Dentalni implantati su u uporabi dugi niz godina, a odnedavno je u uporabi i mini dentalni implantat (MDI). to je implantat promjera od 1, 8 do 2, 4 mm i upravo iz razlike u promjeru proizlaze sve njegove prednosti, odnosno mane. MDI nisu zamjena za standardne implantate, nego imaju svoje usko indikacijsko područje. Uporaba MDI-a indicirana je u slučajevima smanjenog volumena kosti (nedostatan za uporabu standardnih implantata) te u frontalnim područjima mandibule i maksile kod nedostatka jednog zuba (preuzak prostor za postavljanje standardnog implantata). Prednost uporabe MDI-a je i minimalna trauma kod implantacije uz imedijatno opterećenje. Postavlja se transgingivalno uz minimalnu preparaciju kosti za njegovo ležište te se dalje sam uvija u neprepariranu kost (svojstvo samourezivanja) Primarni i sekundarni dio MDI-a čine jedinstvenu cjelinu te se meka tkiva odmah po implantiranju formiraju oko vrata implantata, time se skraćuje implantacijski postupak i odmah se pristupa izradi protetske suprastrukture. osnovna indikacija ze uporabu MDI-a je retencija totalne proteze. Tada se koriste minimalno četiri MDI-a, što je i financijski isplativije od uporabe minimalno dva standardna implantata. Kod osnovne indikacije rezultati uporabe MDI-a su ekvivalentni onima ostvrenim standardnim implantatima i očituju se boljom retencijom i stabilizacijom, boljom funkcijom, otklanjanjem teškoća u govoru i preosjetljivosti mekih tkiva ležišta proteza. Ugrađeni MDI-i imaju veliku primarnu stabilnost (samourezivanje) što im omogućava i dobru oseointegraciju, pa stopa "preživljavanja" MDI-a iznosi čak 94, 2%.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650445-0413 - Istraživanje materijala i kliničkih postupaka u stomatološkoj protetici (Vojvodić, Denis, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Denis Vojvodić
(mentor)