Pregled bibliografske jedinice broj: 500120
Povezanost razina serumskog folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti u starije ženske populacije
Povezanost razina serumskog folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti u starije ženske populacije, 2010., doktorska disertacija, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 500120 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost razina serumskog folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti u starije ženske populacije
(Association of serum folate, vitamin B12 and homocysteine levels with bone mineral density in elderly women)
Autori
Keser, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.12
Godina
2010
Stranica
169
Mentor
Colić Barić, Irena
Ključne riječi
homocistein; folat; vitamin B12; mineralna gustoća kosti; žene starije dobi
(homocysteine; folate; vitamin B12; bone mineral density; elderly women)
Sažetak
Povišena razina homocisteina se smatra novim rizičnim čimbenikom za pojavu osteoporoze, a starije osobe su rizična skupina jer mogu imati povišenu razinu homocisteina zbog niskog unosa folata i slabije apsorpcije vitamina B12. Primarni cilj ovog istraživanja je bio utvrditi interventnom duplo slijepom placebo kontroliranom studijom postoji li utjecaj folne kiseline i vitamina B12 na markere koštane pregradnje. Sekundarni cilj je bio utvrditi postoji li moguća povezanost razina folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti (BMD) u žena starije dobi. U interventnoj studiji je sudjelovala 31 žena od ukupno 105 žena dobi 65-93 godine koje su obuhvaćene ovim istraživanjem. Prosječna razina homocisteina u plazmi u ukupnom uzorku žena dobi 65 i više godina (n=105) je bila 14, 6 µmol/L. Razinu homocisteina >15 µmol/L je imalo 36, 2 % ispitanica, a s obzirom na postavljeni kriterij koji definira blago povišenu razinu homocisteina (>10 µmol/L) čak 87, 6 % ispitanica je imalo povišenu razinu. Prosječne razine folata u serumu i eritrocitima te vitamina B12 u serumu su bile adekvatne. Nizak status folata u serumu je utvrđen u 39, 0 % ispitanica, 28, 6 % je imalo nizak status folata u eritrocitima, a 21, 0 % ispitanica je imao nižu razinu vitamina B12 od referentne. Interventnom studijom je utvrđen pozitivan utjecaj folne kiseline i vitamina B12 na razinu homocisteina, dok nije utvrđen utjecaj na razine markera koštane pregradnje (alkalna fosfataza i CTx). Razina homocisteina je statistički značajno negativno korelirala s razinom folata u serumu (r=-0, 52), folata u eritrocitima (r=-0, 44) i vitamina B12 (r=-0, 30). Utvrđena je negativna korelacija razine homocisteina s BMD-om vrata femura (r=-0, 24) te pozitivna korelacija razine vitamina B12 s BMD-om vrata femura (r=0, 23). U cilju sprječavanja povišenih razina homocisteina starijim ženama se preporučuje unos folata i vitamina B12 u obliku dodataka prehrani, zbog njihovog pozitivnog utjecaja na razinu homocisteina, dok je utjecaj na markere koštane pregradnje potrebno još ispitati zbog maloga uzorka ispitanica i kratkoga vremena trajanja intervencije u ovom istraživanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222411-2409 - Utjecaj čimbenika iz općeg i radnog okoliša na mišićno-koštani sustav (Cvijetić Avdagić, Selma, MZOS ) ( CroRIS)
058-0222411-2820 - Prehrana, homocistein i kvaliteta koštanog tkiva (Colić-Barić, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb