Pregled bibliografske jedinice broj: 499682
BAKTERIJSKI SIMBIONTI DUHANOVOG I STAKLENIČKOG ŠTITASTOG MOLJCA U HRVATSKOJ
BAKTERIJSKI SIMBIONTI DUHANOVOG I STAKLENIČKOG ŠTITASTOG MOLJCA U HRVATSKOJ // Glasilo biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Opatija, Hrvatska: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010. str. 46-46 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 499682 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
BAKTERIJSKI SIMBIONTI DUHANOVOG I STAKLENIČKOG ŠTITASTOG MOLJCA U HRVATSKOJ
(Bacterial symbionts of sweetpotato and greenhouse whitefly in Croatia)
Autori
Marisa ŠKALJAC, Katja ŽANIĆ, Lovre BUĆAN, Murad GHANIM
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010, 46-46
Skup
54th Plant Protection symposium
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2010. - 12.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biotip; B. tabaci;; sekundarni simbionti; T. vaporariorum
(biotype; B. tabaci;; secondary symbionts; T. vaporariorum)
Sažetak
Štitasti moljci B. tabaci i T. vaporariorum su kozmopolitski štetnici koji se hrani sokom floema različitih biljnih vrsta. Na mnogim kulturama, uzrokuju štetu direktnim hranjenjem kao i prijenosom virusa. Vrsta B. tabaci čini kompleks biotipova koji se razlikuju genetički i biološki. Biotipovi B i Q su najčešći i najštetniji. B. tabaci sadrži primarnog bakterijskog simbionta Portiera aleyrodidarum i niz sekundarnih simbionata (SS) kao što su: Hamiltonella, Arsenophonus, Cardinium, Wolbachia, Rickettsia i Fritschea. Ovo istraživanje potaknulo je monitoring biotipova B. tabaci kao i status te distribuciju SS kod B. tabaci i T. vaporariorum. Sakupljeno je 13 populacija T. vaporariorum na području cijele Hrvatske i 7 populacija B. tabaci duž hrvatske obale, gdje je i utvrđena njezina prisutnost. Za utvrđivanje razlike među biotipovima i za testiranje prisutnosti SS, korišteni su molekularni markeri. Fluorescentna in situ hibridizacija (FISH) korištena je za istraživanje distribucije SS kod štitastih moljaca. U svim populacijama B. tabaci, utvrđen je Q biotip. Za razliku od drugih Q populacija, u hrvatskim populacijama su utvrđeni svi poznati SS, uključujući Hamiltonellu, dok Arsenophonus nije bio prisutan niti u jednoj populaciji. Postotak infekcije SS-ima, kretao se od 0% do 90%, dok je veliki broj jedinki iz testiranih populacija pokazivalo višestruke infekcije. FISH analiza je pokazala distribuciju SS unutar bakteriosoma, osim Rickettsia-e koja je uvijek pokazivala distribuciju izvan bakteriosoma. Kod T. vaporariorum utvrđeni su Arsenophonus i Hamiltonella. Postotak infekcije SS-ima, kretao se od 0% do 100%, dok je veliki broj jedinki pokazivao dvostruke infekcije. FISH je pokazao distribuciju Arsenophonusa i Hamiltonelle unutar bakteriosoma. Dobiveni rezultati doprinijeti će razumijevanju odnosa štitastih moljaca i njihovih bakterijskih simbionata, kao i razumijevanju rezistencije na insekticide, te transmisije virusa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
091-0910468-0281 - Abiotički i biotički čimbenici stresa u sustavima uzgoja povrća na kršu (Goreta Ban, Smiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split
Profili:
Marisa Škaljac
(autor)