Pregled bibliografske jedinice broj: 499469
Univerzalnost iskustva Boga kao element unutarkršćanskog i međureligijskog dijaloga i zajedništva
Univerzalnost iskustva Boga kao element unutarkršćanskog i međureligijskog dijaloga i zajedništva // The Experience of God today and carmelite Mysticism : Mystagogy and Inter-Religious and Cultural Dialog / Zečević, Jure ; Tokić, Dario ; Jeličić, Anđela ; Vargašević, Dražen (ur.).
Zagreb: Karmelska izdanja (KIZ), 2009. str. 637-640 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 499469 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Univerzalnost iskustva Boga kao element unutarkršćanskog i međureligijskog dijaloga i zajedništva
(Universality of Experience of God as an Element of Intro-Christian and Inter-Religious Dialog and Communion)
Autori
Zečević, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
The Experience of God today and carmelite Mysticism : Mystagogy and Inter-Religious and Cultural Dialog
/ Zečević, Jure ; Tokić, Dario ; Jeličić, Anđela ; Vargašević, Dražen - Zagreb : Karmelska izdanja (KIZ), 2009, 637-640
ISBN
978-953-6621-34-7
Skup
The Experience of God today and carmelite Mysticism : Mystagogy and Inter-Religious and Cultural Dialog
Mjesto i datum
Zidine, Bosna i Hercegovina, 17.09.2007. - 22.09.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
iskustvo Boga; mistično iskustvo; mistika; dijalog duhovnosti (međukršćanski; međureligijski i međusvjetonazorski)
(Experience of God; Mystical Experience; Mysticism; Spirituality Dialogue (inter-christian; inter-religious and inter-world-wiew))
Sažetak
Polazeći od konstatacije da je bitni pomak u međukršćanskom i međureligijskom približavanju u 20. stoljeću omogućila svijest koju su zajednički inicirali i promicali papa Ivan XXIII. i carigradski patrijarh Atenagora I., da je uz dijalog istine potreban i dijalog ljubavi, autor uočava da je u 21. stoljeću, u doba globalističkih susretanja, sučeljavanja i prožimanja, uz dijalog istine i dijalog ljubavi, današnjem pluralnome mentalitetu i pluralističkom svjetskom društvu u većoj mjeri potreban i «dijalog duhovnosti», duhovnih i mističnih iskustava na interkonfesionalno-kršćanskoj, na međureligijskoj i na međusvjetonazorskoj razini. U radu se zapaža i naglašava integrativna snaga duhovnoga i mističnoga za ekumenizam i međureligijski dijalog i potiču se svi, da u svojim sredinama diljem svijeta, promičući takav «dijalog duhovnosti i mističnog iskustva» daju svoj doprinos jedinstvu kršćana, razumijevanju religija i svjetonazora, ne u sinkretističkom poništenju identiteta, nego u pluralnosti identiteta, koji se - polazeći od čovjekove savjesti i od Boga dane slobode vjeroispovijedanja - uzajamno uvažavaju, poštuju i obogaćuju. Na taj se način, ističe autor, pridonosi i harmoničnijem funkcioniranju sveukupne ljudske obitelji. Okosnicu ovoga prinosa predstavlja misao da je današnjem vremenu - uz dijalog istine i dijalog ljubavi - potreban i dijalog duhovnosti s obzirom na mistiku i iskustvo Boga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Filozofija, Teologija
Napomena
The classical approach to the fragmentation of Christian confessions and non-Christian religions started in the first instance from the dubious contents of doctrine and exhausted itself in apologetic controversial argumentation, confronting and alienating rather than connecting them. The universality of mystical experience of God, however, continues to reveal itself as a strong means of ecumenical and inter-religious coming together and union. By not overlooking the specific and the different the author points out what is shared as common in such experience, where we can find insufficiently used integrative strength among members of human kind of different religions and beliefs.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb