Pregled bibliografske jedinice broj: 49930
Prevalencija korištenja cigareta, alkohola i droga kod adolescenata: Mitovi i stvarnost
Prevalencija korištenja cigareta, alkohola i droga kod adolescenata: Mitovi i stvarnost // 7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Knjiga sažetaka
Split: Hrvatsko psihološko društvo i Društvo psihologa u Splitu, 1999. str. 17-18 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 49930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevalencija korištenja cigareta, alkohola i droga kod adolescenata: Mitovi i stvarnost
(Tobbaco, alcohol and drugs usage prevalence among adolescents: Mits and reality)
Autori
Bezinović, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Knjiga sažetaka
/ - Split : Hrvatsko psihološko društvo i Društvo psihologa u Splitu, 1999, 17-18
Skup
7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 26.10.1999. - 30.10.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
adolescenti; ovisnosti; cigarete; alkohol; ilegalne droge; prevalencija korištenja
(adolescents; addiction; tobbaco smoking; alcohol; illegal drugs; prevalence od usage)
Sažetak
U uzorku srednjoškolaca je provjereno postojanje razlika i sukladnosti između izvještavanja o vlastitom korištenju cigareta, alkohola i droga, sa procjenama o prevalenciji korištenja tih sredstava ovisnosti kod vršnjaka. Polazi se od postavke da pretjerivanje u procjeni o korištenju tih sredstava od strane vršnjaka određuje implicitne nerealne socijalne norme i doprinosi razvoju stavova o opravdanosti i mogućoj poželjnosti korištenja sredstava ovisnosti. Ispitivanje je provedeno na stratificiranom uzorku od 2917 učenika svih srednjih škola sa područja Primorsko-goranske županije. Rezultati ukazuju na postojanje statistički značajne razlike između stvarnog i percipiranog korištenja cigareta, alkohola i droga. U stvarnosti je korištenje navedenih supstanci značajno rjeđe nego što to smatraju sami učenici. Istovremeno se pokazuje i postojanje sustavne povezanosti između vlastitog korištenja sredstava ovisnosti i percepcije o učestalosti korištenja istih sredstava kod vršnjaka. Ovi rezultati upućuju na činjenicu da nerealističan, pretjerani stav o korištenju sredstava ovisnosti u populaciji adolescenata predstavlja potencijalni faktor rizika za korištenje tih sredstava. Da bi se ovaj faktor rizika smanjio, nužno je realno informiranje javnosti o raširenosti pojave i isticanje da je korištenje, posebice alkohola i droga, karakteristično samo za neke pojedince i neke supkulturne skupine, a ne i za cijelu populaciju. Ističe se potreba za sustavnim, dobro planiranim i organiziranim istraživanjima kojima bi se na valjan način prikupljali pouzdani podaci o raširenosti korištenja sredstava ovisnosti i uzročnim faktorima koji su u osnovi ove pojave. Pristup bi, dakle, morao biti zasnovan na empirijskim znanstvenim podacima, a ne na neprovjerenim generalizacijama, subjektivnim uvjerenjima ili ideologijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA