Pregled bibliografske jedinice broj: 498933
Inicijacija i dimenzija pripadnosti. Sakrament kao izazov i poticaj integraciji osobnosti
Inicijacija i dimenzija pripadnosti. Sakrament kao izazov i poticaj integraciji osobnosti // Bogoslovska smotra, 79 (2009), 3; 479-500 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 498933 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inicijacija i dimenzija pripadnosti. Sakrament kao izazov i poticaj integraciji osobnosti
(Initiation and the dimension of belonging. The sacrament as a challenge and motivation for the integration of personality)
Autori
Štengl, Ivan
Izvornik
Bogoslovska smotra (0352-3101) 79
(2009), 3;
479-500
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
inicijacija; pripadnost; sakrament; obred; običaj; globalizacija; kultura
(initiation; belonging; sacrament; ritual; custom; globalisation; culture)
Sažetak
Sakramenti inicijacije prizivaju instituciju koja je u okolnostima suvremenog razvoja, globalizacije, u svom izvornom obliku nestala, no ne i njezina psihološka, sociološka i kulturološka važnost zbog podrške u procesu razvoja i odrastanja mlade osobe, u prijelaznoj krizi iz djetinje dobi k pripadnosti odraslima. Implicitna potreba za inicijacijom, sada odvojena od izvornog konteksta, traži alternativne forme ovoj instituciji, što nerijetko rezultira nadomjestkom. U globalnom kontekstu valja promišljati specifičnost sakramenata kršćanske inicijacije u dogmatskom, liturgijskom, eklezijalnom i pastoralnom smislu, svjesni da će oni – ali samo kao kolateralni efekt – moći osobi pružiti sociološke, kulturne i psihološke blagodati. Zbog svoje temeljne karakteristike – da je ona zajednica vjere – Crkva posjeduje sposobnost promovirati dimenziju pripadnosti: u prepoznavanju i odgajanju potrebe, prihvaćanju izazova formiranja u odraslu i integralnu osobnost, kao odgovorna i zauzeta člana zajednice Crkve. Kontekstualno samorazumijevanje Crkve i pastoral sakramenata treba imati u vidu nove okolnosti u shvaćanju religioznosti, a razvoj hrvatskog društva pokazuje neke specifi čnosti u odnosu na opći trend.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija, Teologija