Pregled bibliografske jedinice broj: 498917
Knjižnica 2.0 - afirmacija ili napuštanje izvornih načela knjižnica
Knjižnica 2.0 - afirmacija ili napuštanje izvornih načela knjižnica // Slobodan pristup informacijama: 9. okrugli stol / Belan-Šimić, Alemka ; Horvat, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010. str. 59-69 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 498917 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Knjižnica 2.0 - afirmacija ili napuštanje izvornih načela knjižnica
(Library 2.0 - Affirmation or abandonment of original library principles)
Autori
Špiranec, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Slobodan pristup informacijama: 9. okrugli stol
/ Belan-Šimić, Alemka ; Horvat, Aleksandra - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010, 59-69
ISBN
978-953-6001-71-2
Skup
9. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama. Knjižnica kao javni prostor
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.12.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
web 2.0; knjižnična načela; knjižnične usluge
(web 2.0; library principles; library services)
Sažetak
Primjena načela weba 2.0 u knjižničnom okruženju praćena je entuzijazmom i gotovo bezrezervnim uvjerenjem kako je uvođenje usluga temeljenih na webu 2.0 preduvjet opstanka knjižnica. U tom se kontekstu govori o Knjižnici 2.0 čija je misija dovesti usluge tamo gdje se korisnici nalaze, a to su razne društvene mreže poput Facebooka ili Flickra, blogovi, sjedišta za razmjenu audio ili video sadržaja itd. Računica je naoko jednostavna: knjižnice se moraju prilagoditi potrebama i navikama korisnika te promicati svoje usluge i povećati vidljivost u prostorima gdje korisnici provode svoje vrijeme, što bi korisnike trebalo vratiti knjižnicama. S druge strane, potrebno je imati na umu da web 2.0 nije tek atraktivna i popularna skupina usluga već složena kombinacija tehnologije, društvenog fenomena i poslovnog koncepta. Da bi opstale u suvremenom okruženju, sve se organizacije, pa tako i knjižnice, moraju prilagoditi promjenama te prihvatiti nove modele poslovanja. No postavlja se pitanje koliko se novi poslovni modeli koje nam donosi web 2.0 kose s nekim izvornim načelima i zadaćama knjižnica po kojima su one jedinstvene u društvu, poput promicanja ravnopravnosti u pristupu znanju, poštivanja privatnosti, povjerljivosti i intelektualnog vlasništva, promicanja pristupa kvalitetnim informacijama ili prava na zaštitu od nepoćudnih sadržaja. U svrhu iznalaženja odgovora na mnogobrojna pitanja koje nameće primjena weba 2.0 u knjižničnom okruženju, u radu će se razmotriti i analizirati primjeri usluga koje razne vrste knjižnica mogu ponuditi koristeći tehnologiju weba 2.0, propitati mogu li korisnici uistinu profitirati od takvih usluga i kose li se one, u nekim svojim dimenzijama, od izvornih načela koje su knjižnice oduvijek njegovale i predstavljale.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1755 - Organizacija, upravljanje i razmjena znanja u elektroničkom obrazovnom okruženju (Lasić-Lazić, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Sonja Špiranec
(autor)