Pregled bibliografske jedinice broj: 498569
Reproduktivna kompatibilnost sorata trešnje (Prunus avium L.)
Reproduktivna kompatibilnost sorata trešnje (Prunus avium L.), 2010., doktorska disertacija, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 498569 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reproduktivna kompatibilnost sorata trešnje (Prunus avium L.)
(Reproductive compatibilit of sweet cherry cultivars (Prunus avium L.))
Autori
Radunić, Mira
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.12
Godina
2010
Stranica
124
Mentor
Čmelik, Zlatko
Neposredni voditelj
Goreta Ban, Smiljana
Ključne riječi
cvatnja; efektivno vrijeme oprašivanja; kompatibilnost; oprašivači
(flowering; effective pollination period; compatibility; pollenizers)
Sažetak
Temeljem uočenih učestalih i velikih variranja u rodnosti tradicionalno uzgajanih autohtonih sorti trešnje Gomilička, Stonska i Tugarka pretpostavlja se da je mogući uzrok smanjenog roda nedovoljno preklapanje u vremenu cvatnje te da su navedene sorte međusobno nedovoljno kompatibilne. Neplanskom sadnjom te smanjenjem broja rodnih stabala istisnute su neke tradicionalno uzgajane sorte, lošijih gospodarskih svojstava, za koje se pretpostavlja da su bile dobri oprašivači.Cilj ovog rada bio je utvrditi reproduktivnu sposobnost tradicionalno uzgajanih autohtonih sorata trešnje i odabrati najbolje oprašivače u svrhu povećanja rodnosti postojećih nasada te za plansku sadnju novih nasada. Za realizaciju postavljenih ciljeva istraženo je vrijeme početka i trajanja fenofaze cvatnje istraživanih sorata i njihovih potencijalnih oprašivača, morfološka svojstva cvijeta istraživanih sorata (razvijeni i sterilni cvjetovi), efektivno vrijeme oprašivanja (EPP) i čimbenici koji determiniraju EPP (receptivnost njuške tučka, vijabilnost jajne stanice i brzina rasta peludnih cijevi kroz vrat tučka), stupanj samooplodnje i uspješnost slobodnog oprašivanja, kompatibilnost između istraživanih sorata, kompatibilnost između istraživanih sorata i potencijalnih oprašivača, klijavost peludi istraživanih sorata i njihovih oprašivača, rast peludne cijevi za inkompatibilne kombinacije u oprašivanju. Dobiveni rezultati nedvojbeno potvrđuju da postotak sterilnih cvjetova istraživanih sorata i klijavost peludi sorata oprašivača ne predstavljaju ograničavajući čimbenik u oprašivanju. Glavni uzrok smanjene rodnosti je nedovoljno preklapanje u vremenu cvatnje među istraživanim sortama te stoga sađene zajedno u nasadu ne mogu osigurati sigurnu rodnost jer je samooplodnost ispod 1, 0%. Rezultati ujedno pokazuju da je kratko efektivno vrijeme oprašivanja ograničavajući čimbenik u zametanju plodova sorte Tugarka. Sorta Gomilička se preklapala u vremenu cvatnje sa sortama Starking Hardy Giant, Isabella i Garnet. Cvatnja sorte Stonska preklapala se sa sortama Isabella i Garnet. Sorta Tugarka se preklapala u vremenu cvatnje sa sortama Starking Hardy Giant, Hedelfinger, Ferrovia i Summit te višnjom maraskom «Poljička». Nedostatna rodnost sorte Gomilička utvrđena je kada se kao oprašivač koristila sorta Stonska, kod sorte Stonska slaba rodnost je uslijedila nakon oprašivanja sa sortama Gomilička i Isabella, a kod sorte Tugarka nakon oprašivanja sa sortom Gomilička te višnjom maraskom «Poljička».
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
091-0910468-0166 - Vrednovanje, zaštita i upotreba genetskih resursa masline (Perica, Slavko, MZOS ) ( CroRIS)
178-0910468-2710 - Evaluacija uzgajanih trešanja i višnje Maraske u mediteranskom dijelu Hrvatske (Čmelik, Zlatko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split,
Agronomski fakultet, Zagreb