Pregled bibliografske jedinice broj: 498528
Unutarstanično razmnožavanje Francisella tularensis susp. novicida u Dictyostelium discoideum-uloga iglC i iglD gena
Unutarstanično razmnožavanje Francisella tularensis susp. novicida u Dictyostelium discoideum-uloga iglC i iglD gena, 2010., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 498528 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Unutarstanično razmnožavanje Francisella tularensis susp. novicida u Dictyostelium discoideum-uloga iglC i iglD gena
(Intracellular replication of Francisella tularensis susp. novicida in Dictyostelium discoideum-the role of iglC and iglD genes)
Autori
Lazarić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
18.10
Godina
2010
Stranica
48
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
F. tularensis subsp. novicida; D. discoideum; geni iglC i iglD
(F. tularensis subsp. novicida; D. discoideum; genes iglC and iglD)
Sažetak
Francisella tularensis je fakultativna unutarstanična bakterija koja uzrokuje tularemiju u mnogim vrstama sisavaca, uključujući i ljude. Zbog lakog načina prijenosa, različitih puteva infekcije, visoke infektivnosti i mortaliteta, F. tularensis svrstana je u skupinu A potencijalnih bioterorističkih agensa. Postoje četiri podvrste F. tularensis: tularensis (tip A), holartica (tip B), mediasiatica i novicida. F. tularensis subsp. tularensis virulentna je u ljudi. Infektivna doza iznosi svega 10 CFU (eng. colony forming units). Iako je F. tularensis subsp. novicida avirulentna u ljudi, uzrokuje tularemiju u miševa sa istim simptomima bolesti kao i subsp. tularensis i stoga je prikladna za ispitivanje razvojnog tijeka ove bolesti. Iznimnoj virulenciji pridonose geni unutar FPI (eng. Francisella patogenicity island) koji su pokazali veliku i važnu ulogu u nutarstaničnom preživljavanju i razmnožavanju ove bakterije. Uloga iglC i iglD gena F. tularensis u unutarstaničnom preživljavanju unutar stanica Dictyostelium discoideum je nepoznata. U ovom radu ispitivano je unutarstanično razmnožavanje divljeg soja F. tularensis subsp. novicida te mutanta iglC i iglD kinetikom rasta, konfokalnom i elektronskom mikroskopijom. Naše istraživanje je pokazalo da se divlji soj F. tularensis subsp. novicida razmnožava i preživljava unutar stanica D. discoideum 24 sata nakon infekcije. Mutante iglC i iglD preživljavaju unutar stanica ameba, ali se ne razmnožavaju. Rezultati konfokalne mikroskopije pokazuju da se divlji soj bakterije ne nalazi u kiselim odjeljcima unutar D. discoideum što znači da proces zakiseljavanja fagosoma nije bitan za razmnožavanje F. tularensis u stanicama protista. Također, za razliku od humanih makrofaga unutar D. discoideum F. tularensis razmnožava se u vakuolama. Naši rezultati ukazuju na važnost iglC i iglD gena za unutarstanično razmnožavanje F. tularensis subsp. novicida u D. discoideum.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0621273-0950 - Francisella tularensis-unutarstanični život i patogeneza tularemije u miša (Šantić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)