Pregled bibliografske jedinice broj: 49840
Oporezivanje i investicije u tranzicijskim ekonomijama: slučaj Hrvatske
Oporezivanje i investicije u tranzicijskim ekonomijama: slučaj Hrvatske // Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe
Pula: Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2000. str. 103-103 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 49840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oporezivanje i investicije u tranzicijskim ekonomijama: slučaj Hrvatske
(Taxation and Investment in Transition Economies: The Case of Croatia)
Autori
Blažić, Helena ; Pečarić, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe
/ - Pula : Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2000, 103-103
Skup
Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 19.10.2000. - 20.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
efikasnost; porezni poticaji; porezni rashod; ekonomije u tranziciji; Hrvatska
(efficiency; tax incentives; tax expenditure; transition economies; Croatia)
Sažetak
Temeljna porezna implikacija globalizacije, kojoj je pridano najviše pažnje u devedesetima bila je uloga koju porezi imaju kao činitelj konkurentne prednosti odnosno nedostatka. Činjenica da su porezi relevantan činitelj prilikom donošenja poslovnih odluka o lokaciji kapitala i rezultirajuća porezna konkurencija su naglašeni kod malih zemalja. To je, naravno, slučaj i za zemlje tranzicije. Iako su porezni poticaji bitni za domaće i strane investicije, oni nisu temeljni činitelj njihovog privlačenja. Uklanjanje neporeznih prepreka (nedostanak instrastrukture, pravnih okvira i posebno odgovarajućih institucija) je još bitnije. Ipak, porezni faktori su važan element konkurentnosti, u slučaju kada su zemlje bliski supstituti, kao što je slučaj i kod nekih tranzicijskih ekonomija. Rad razmatra problem oporezivanja i privlačenja investicija i usredotočuje se na efikasnost poreznih poticaja za investicije, uzimajući u obzir oporezivanje korporacija u tranzicijskim ekonomijama. Uspoređuju se relevantni elementi oporezivanja dobiti za privlačenje investicija u Hrvatskoj i drugim zemljama tranzicije. Također se naglašava utjecaj institucionalnih činitelja, kao neporeznih činitelja rastuće važnosti, na porezni sustav i politiku, kao i na cjelokupnu poduzetničku klimu. Hrvatska je prva zemlja u svijetu, koja je primijenila potrošno utemeljeno izravno oporezivanje na razini pojedinaca kao i poduzetničkoj razini. Tradicionalni korporacijski porez (porez na dobit korporacija) zamjenjen je tzv. "porezom na dobit umanjenim za kamatu" (koji obuhvaća korporacijski, kao i dio nekorporacijskog sektora) u namjeri da se, između ostaloga, stimuliraju i investicije. Ovaj potrošno utemeljeni porez na dobit u Hrvatskoj se analizira sa stajališta efikasnosti (neutralnosti kao i troškovne efektivnosti), posebno uzimajući u obzir porezni rashod zbog zaštitne kamate (olakšice za vlastiti kapital). Iako se radi o potpuno novom modelu, koji je primijenjen po prvi put, neki se njegovi elementi relevantni za efikasnost prosuđuju uzimajući u obzir preporuke modernih javnih financija o efikasnosti investicijskih poticaja. Također se razmatraju i institucionalni elementi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija