Pregled bibliografske jedinice broj: 498030
Fenološke faze jabuke i primjena modela Utah na proračun hladnih jedinica u Hrvatskoj
Fenološke faze jabuke i primjena modela Utah na proračun hladnih jedinica u Hrvatskoj, 2011., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 498030 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenološke faze jabuke i primjena modela Utah na proračun hladnih jedinica u Hrvatskoj
(Apple phenological stages and Utah model application on chill units estimation in Croatia)
Autori
Krulić, Bernarda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.01
Godina
2011
Stranica
76
Mentor
Marki, Antun
Neposredni voditelj
Vučetić, VIšnjica
Ključne riječi
fenološke faze jabuke ; linearni trend ; Mann-Kendallov rang test ; zimsko mirovanje ; model Utah ; hladne jedinice ; Hrvatska
(apple phenological stages ; Mann-Kendallov rank test ; winter resting ; Utah model ; chill units ; Croatia)
Sažetak
Da bi se istražio utjecaj klimatskih promjena na rast i razvoj jabuke, analizirani su fenološki podaci s 17 fenoloških postaja diljem Hrvatske u razdoblju 1979–2009. Proučavalo se šest različitih sorti jabuke: tri jesenske starinske sorte (bobovec, kanada, i kolačarka), dvije jesenske novije sorte (jonatan i zlatni delišes) te najranija sorta petrovača. Za jabuku se prate osam fenoloških faza: početak listanja, početak cvatnje, puna cvatnja, završetak cvatnje, prvi zreli plodovi, berba, opće žućenje lišća i opće opadanje lišća. Osnovna statistička analiza je pokazala da u unutrašnjosti Hrvatske početak vegetacije jabuke počinje u prvoj polovici travnja, a završava u prvoj polovici studenoga. U gorskoj Hrvatskoj početak vegetacije pomaknut je prema kraju travnja, i završava početkom studenoga. Najraniji početak vegetacije zapažen je u primorskoj Hrvatskoj gdje vegetacijsko razdoblje počinje krajem ožujka i traje skroz do kraja studenoga. Analiza linearnih trendova fenoloških faza različitih sorti jabuke za odabrane postaje u Hrvatskoj i primjena Mann-Kendallov rang test za ocjenu signifikantnosti trenda pokazala je signifikantniji raniji početak listanja i cvjetanja jabuke u Hrvatskoj. Raniji početak listanja i cvjetanja najizraženiji je u gorskoj Hrvatskoj (3–6 dana/10 god). Te varijacije su osobito posljedica povećanja srednjih zimskih minimalnih i proljetnih maksimalnih temperatura zraka. Iako je početak vegetacije svih sorata jabuke pomaknut ranije u proljeće, jesenske starinske sorte završavaju i vegetaciju prije. Iz toga slijedi da se njezina duljina vegetacije nije bitno promijenila posljednja tri desetljeća. Jesenske novije sorte jabuke pokazuju veću osjetljivost na promjenu duljine vegetacijskog razdoblja. Tako je u kontinentalnoj Hrvatskoj primijećeno njeno skraćivanje, a u gorskoj Hrvatskoj njegovo produljenje. Budući da je vegetacijsko razdoblje u gorskoj Hrvatskoj najkraće u odnosu na ostatak Hrvatske, tendencija njegovog produljenja ukazuje na mogućnost sve povoljnijeg uzgoja jabuka na tom području. Pored toga u radu je istraživano koliko jabuka (zlatni delišes, jonatan, petrovača) prosječno skupi hladnih jedinica, prema modelu Utah, tijekom zimskog mirovanja u različitim klimatskim zonama u Hrvatskoj. Za analizu su uzete satne vrijednosti temperature zraka s osam glavnih meteoroloških postaja u Hrvatskoj u razdoblju 2001–2008. Model Utah je dobro procijenio da u unutrašnjosti Hrvatske postoje povoljni uvjeti za uzgoj jabuka, a na srednjem Jadranu nepovoljni uvjeti. Međutim, pokazalo se je da su u posljednjem desetljeću i u gorskoj Hrvatskoj bili zadovoljeni uvjeti zimskog mirovanja jabuke što još jednom potvrđuje činjenicu za sve veću mogućnost uzgoja jabuka i u tom dijelu Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb