Pregled bibliografske jedinice broj: 495934
Doprinos čokolade funkcionalnoj prehrani
Doprinos čokolade funkcionalnoj prehrani // Funkcionalna hrana u Hrvatskoj, stručni skup / Draženka Komes (ur.).
Zagreb: Hrvatska gospodarska komora, Društvo prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, 2008. str. 9-12 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 495934 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos čokolade funkcionalnoj prehrani
(The contribution of functional chocolate diet)
Autori
Škrabal, Svjetlana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Funkcionalna hrana u Hrvatskoj, stručni skup
/ Draženka Komes - Zagreb : Hrvatska gospodarska komora, Društvo prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, 2008, 9-12
Skup
Funkcionalna hrana u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
čokolada; antioksidansi; polifenoli
(chocolate; antioxidants; polyphenols)
Sažetak
Prema brojnim raspravama u literaturi o „funkcionalnoj hrani“, može se reći da se pod nazivom „funkcionalna hrana“ podrazumijeva sva hrana s biološki aktivnim djelovanjem te da takva hrana pomaže očuvanju zdravlja i utječe na pojedine tjelesne funkcije. Pri tome najvažnija namjena funkcionalne hrane nije da utaži glad niti da osigura ljudskom organizmu neophodne hranjive tvari, već da sprječi razvoj bolesti i poboljša fizičko i psihičko stanje čovjeka. Da li u navedenom kontekstu i čokolada može biti funkcionalna hrana?Polifenoli i metilksantini se u kakaovom zrnu nalaze u pigmentnim stanicama kotideldona. Procjenjuje se da ih ima 6 – 8% računato na težinu suhog zrna. Sam polifenolni sastav kakaovog zrna ovisi o mnogobrojnim čimbenicima kao što su varijeteti kakaovca, geografsko podrijetlo, uvjeti uzgoja i zrelost kakaovog zrna. Prema istraživanjima, alkalizacijom kakaove mase smanjuje se udio polifenola u kakaovoj masi, tako da je za proizvodnju ovakve čokolade bolje koristiti nealkaliziranu kaoavu masu, jer se u tom slučaju čuva izvorni polifenolni sastav kakovca. Polifenolni sastav kakaovca će ostati bolje očuvan ukoliko se prženje provodi na nižim temperaturama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija