Pregled bibliografske jedinice broj: 495562
Biblijska prouka oltara Majke Božje od Čudesa u Oštarijama
Biblijska prouka oltara Majke Božje od Čudesa u Oštarijama // Beato Virgo de Miraculis. Štovanje Bl. Djevice Marije na području Gospićko-senjske biskupije / Petar Lubina (ur.).
Zagreb: Kršćanska sadašnjost ; Hrvatski mariološki institut, 2011. str. 133-152 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 495562 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biblijska prouka oltara Majke Božje od Čudesa u Oštarijama
(Biblical analysis of the main altar in the shrine of the Mother of God in Oštarije)
Autori
Tokić, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Beato Virgo de Miraculis. Štovanje Bl. Djevice Marije na području Gospićko-senjske biskupije
/ Petar Lubina - Zagreb : Kršćanska sadašnjost ; Hrvatski mariološki institut, 2011, 133-152
ISBN
978-953-11-0686-3
Skup
Štovanje Blažene Djevice Marije na području Gospićko-senjske biskupije
Mjesto i datum
Oštarije, Hrvatska, 30.04.2010. - 01.05.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
oltar; Marija; Majka Božja; biblijska duhovnost; ikonografija
(altar; Mary; Mother of God; biblical spirituality; iconography)
Sažetak
Biblijski sadržaji prisutni su na oštarskom oltaru u samoj strukturi cjelokupne kompozicije. Promatrajući središnju vertikalu oltara uočava se slijedeći poredak: na vrhu visoko iznad glave promatrača Presveto Trojstvo (Otac, Sin i Duh Sveti) – u sredini Majka Božja s Djetetom Isusom – na razini dostupnoj čovjeku normalne visine Isus u prilikama euharistijskog kruha u Svetohraništu. Taj poredak slijedi logiku biblijske ekonomije spasenja sažete u Isusovoj izreci o kruhu živome koji je s neba sišao za život svijeta (usp. Iv 6, 51). Marijino središnje mjesto s Isusom promatra ju u funkciji djela koje zapravo svoj izvor i snagu ima u Bogu, jer ga izvodi Otac po svom Sinu i Marijinu djetetu, uz pomoć Duha Svetoga, a Marija je tu samo kao poveznica i u tom smislu posrednica Božje milosti spasenja. Biblijski sadržaji prisutni su i u likovima četvorice evanđelista, kao i četiriju scena iz Marijinog života (Navještenje, Pohođenje, Rođenje, Pietà), za čiji vizualni prikaz izvore možemo naći također u evanđeljima. Oni uokviruju središnji Marijin lik prikazan u tipu Mater misericordiae, educirajući pri tom vizualno hodočasnike o Mariji iz biblijske perspektive i pojačavajući time učinak sigurnosti da su ovdje na pravom mjestu kad traže pomoć za svoje vremenite i vječne potrebe. Naime prouka tako odabranih scena i njihove kompozicije na oštarskom oltaru pokazuje biblijske temelje i opravdanost vjerskog doživljaja da je Marija, Isusova i majka svakog vjernika, ujedno i Majka milosrđa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb