Pregled bibliografske jedinice broj: 495397
Agroekološki elaborat korištenja obradivih površina Eko Bosanska Posavina
Agroekološki elaborat korištenja obradivih površina Eko Bosanska Posavina, 2010. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 495397 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Agroekološki elaborat korištenja obradivih površina Eko Bosanska Posavina
Autori
Kisić, Ivica ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka ; Jurišić, Aleksandra
Izvornik
Zavod za opću proizvodnju bilja, Agronomski fakultet
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2010
Ključne riječi
tlo; mjere popravke; Kulina
Sažetak
Sadašnja vrlo niska razina prirodne plodnosti većeg dijela oraničnih površina uz provođenje preporučenih kemijskih zahvata, koji su pojašnjeni i navedeni u ovom elaboratu pruža određenu garanciju za intenzivnu i stabilnu proizvodnju na obradivim površinama Eko Bosanska Posavina. • Prvi pokazatelj koji može poremetiti navedeno, a ne možemo utjecati na njega, je klima. Sigurno je da su klimatska variranja ili točnije rečeno variranja vremenskih prilika iz godine u godinu uzrokom i kolebanja ostvarenih prinosa. • Na širem istraživanom prostoru temeljem utvrđenih dominantnih tipova tala te prikazanih fizikalnih i kemijskih parametara bonitetna vrijednost se kreće u granicama II do III klase. Kao dva temeljna problema koja utječu na kemijsku komponentu plodnosti istraživanih tala mogu se navesti suvišna kiselost kao prvi, te izuzetno slaba opskrbljenost fosforom (kako ukupnim tako i biljci pristupačnim), kao drugi, pri čemu oba bitno ograničavaju mogućnost korištenja tala za intenzivnu proizvodnju. • Relativno visoka razina organske tvari je rezultat dugogodišnjeg načina obrade ovih tala – površine su bile u vlasništvu obiteljskih gospodarstava a zadnjih 20-ak godina iz oznatih razloga nisu uopće bile obrađivane. • Zaokret na uređenju proizvodnih površina uz suvremenu širokozahvatnu agrotehniku mora značiti povećanje ostvarenih prinosa, ali i ublažiti utjecaj tzv. ekstremnih godina u oba smjera (previše kiše s vrlo lošim rasporedom ili izrazito topla godina) kojih je na žalost sve više, što je vidljivo i iz priloženih klimatskih podataka. • Temeljem svega navedenoga Investitoru preporučamo da na svim obradivim površinama pristupi provođenju kemijskih zahvata (osobito kalcifikacije i dodavanje mineralnih gnojiva na bazi fosfora) kako je to navedeno u prethodnim poglavljima. • S obzirom na cijenu mineralnih gnojiva danas i cijenu transporta materijala za kalcifikaciju, u praksi se mogu primijeniti nešto manje količine od preporučenih u elaboratu, ovisno o pragu rentabilnosti i isplativosti proizvodnje. O ovome će zadnju riječ imati Investitor.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0672345-2767 - Biljno-uzgojne mjere za poboljšanje kakvoće proizvoda iz ekološke poljoprivrede (Kisić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0694 - Konzervacijsko gospodarenje na tlima izloženim djelovanju erozije vodom (Bašić, Ferdo, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0695 - Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš (Mesić, Milan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb