Pregled bibliografske jedinice broj: 495257
Đilasovci u Hrvatskoj i hrvatska historiografija
Đilasovci u Hrvatskoj i hrvatska historiografija // Disidenstvo u suvremenoj povijesti : Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu 19. studenoga 2009. / Nada Kisić Kolanović, Zdenko Radelić, Katarina Spehnjak (ur.).
Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2010. str. 53-74 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 495257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Đilasovci u Hrvatskoj i hrvatska historiografija
('Djilasovci' in Croatia and Croatian historiography)
Autori
Radelić, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Disidenstvo u suvremenoj povijesti : Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu 19. studenoga 2009.
/ Nada Kisić Kolanović, Zdenko Radelić, Katarina Spehnjak - Zagreb : Hrvatski institut za povijest, 2010, 53-74
ISBN
978-953-6324-88-0
Skup
Disidenstvo u suvremenoj povijesti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
disidentstvo; Milovan Đilas; Hrvatska; Jugoslavija; Komunistička partija Hrvatske; Komunistička partija Jugoslavije; oporba
(Dissidence; Milovan Đilas; Croatia; Yugoslavia; Communist Party of Yugoslavia; Communist Party of Croatia; Opposition)
Sažetak
Autor je prikazao hrvatske historiografske radove koji se bave liberalizacijom u KPJ u Hrvatskoj u prvoj polovici 1950-ih godina, razdobljem koje je obilježeno sukobom s Informbiroom, uvođenjem sustava samoupravljanja i deklarativnim mijenjanjem KPJ od naredbodavne državne stranke u savjetodavnu stranku koja bi postala mjesto suočavanja različitih ideja u cilju izgradnje komunističkog društva. Liberalizacija SKJ povezuje se s imenom Milovana Đilasa, koji je u saveznom dnevniku Borba s prijedlozima o demokratizaciji zemlje i borbi protiv birokratiziranog državnog sustava i monopolne uloge SKJ otišao dalje od onoga što je zamislio vrhovni autoritet, generalni sekretar SKJ Josip Broz Tito. U Hrvatskoj su slična zalaganja za javne rasprave, nastup više kandidata na izborima, otvorene kandidature mimo, pa i protiv želja političkih tijela, poput SKJ i SSRN, najviše došle do izražaja u tjedniku Naprijed, a ''đilasovština'' se, osim članovima uredništva poput Berta Črnje, Dušana Diminića, Tome Đurinovića, Ljube Grubora, Stjepana Šeparovića, Petra Šurana, Hrvoja Šarinića i Živka Vnuka, pripisivala i ravnatelju političke škole SKH Gušti Šprljanu, Ljubi Drndiću, kandidatu s građanske liste u izbornom kotaru Poreč – Buzet, te Mili Joki, kandidatu građanske liste u Dvoru. Svi su oni nakon smjenjivanja Đilasa i usporavanja procesa liberalizacije SKJ i države politički i društveno marginalizirani, da bi se neki od njih tek u kasnijim razdobljima vratili na manje utjecajne društvene položaje. Autor je u radu obuhvatio historiografske radove znanstvenog tipa, enciklopedijske jedinice, zbirke dokumenata i sjećanja sudionika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190609-0582 - Vlast i društvo: komunistički sustav u Hrvatskoj 1945.-1990. (Radelić, Zdenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Zdenko Radelić
(autor)