Pregled bibliografske jedinice broj: 494950
Referendum građanske inicijative u Europi: Švicarska, Italija i Hrvatska
Referendum građanske inicijative u Europi: Švicarska, Italija i Hrvatska // Informator : instruktivno-informativni list za ekonomska i pravna pitanja, 5887-5888 (2010), 1-3 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 494950 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Referendum građanske inicijative u Europi: Švicarska, Italija i Hrvatska
(Popular initiative referendum in Europe: Switzerland, Italy and Croatia)
Autori
Kostadinov, Biljana
Izvornik
Informator : instruktivno-informativni list za ekonomska i pravna pitanja (0537-6645) 5887-5888
(2010);
1-3
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
referendum; građanska inicijativa; ograničenja mogućnosti raspisivanja; komparativni pregled
(referendum; popular initiative; restrictions on the possibility of calling referenda; comparative overview)
Sažetak
Uvođenje referenduma građanske inicijative u postkomunističke tranzicijske zemlje može, suprotno željama pisaca ustava, proizvesti trajne negativne učinke u političkim sustavima tih država. Referendum građanske inicijative u razvijenim demokracijama uvijek predstavlja prijetnju demokratski izabranoj državnoj vlasti, u političkoj mu je naravi da želi osujetiti političke programe i ciljeve izbornih pobjednika, ugroziti sklapanje kompromisa između parlamentarnih političkih stranaka i dovesti u pitanje odnos vlasti i kontravlasti u državi. Donošenje odluka podložno je utjecaju vizualnih medija, mogućnost manipulacije je uvijek prisutna. Nepoznavanje poredbenog iskustva primjene dovelo je u Hrvatskoj do usvajanja rješenja kakvo po širini područja i po uvjetima primjene ne poznaje niti jedan ustav razvijenih demokracija. Nije određena razlika u potrebnom postotku građana za pokretanje referenduma na ustavnom i zakonskom području, izuzetih područja nema. Nema mogućnosti oblikovanja protuprijedloga od strane Hrvatskog sabora i stavljanja oba prijedloga na referendum. Ne postoji zabrana raspisivanja referenduma u posljednjoj godini legislature i u 6 mjeseci nakon parlamentarnih izbora ili godinu dana nakon raspuštanja parlamenta. Rok za prikupljanje potpisa je izuzetno kratak i spriječava oblikovanje kompromisa s državnim vlastima. Držimo da je ponovno promišljanje o području i postupku provedbe referenduma građanske inicijative u Hrvatskoj nužno zbog izgradnje ustavne države i konsolidacije demokracije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Biljana Kostadinov
(autor)