Pregled bibliografske jedinice broj: 493752
Uklanjanje farmaceutika naprednim oksidacijskim procesima
Uklanjanje farmaceutika naprednim oksidacijskim procesima, 2010., diplomski rad, diplomski, FAKULTET KEMIJSKOG INŽENJERSTVA I TEHNOLOGIJE, Zagreb
CROSBI ID: 493752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje farmaceutika naprednim oksidacijskim procesima
(Removal of pharmaceuticals by advanced oxidation processes)
Autori
Đurić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
FAKULTET KEMIJSKOG INŽENJERSTVA I TEHNOLOGIJE
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2010
Stranica
43
Mentor
Ašperger, Danijela
Ključne riječi
farmaceutici; otpadne vode; Fenton proces; toksičnost; Vibrio fischeri
(pharmaceuticals; wastewater; Fenton process; toxicity; Vibrio fischeri)
Sažetak
Cilj ovog rada je ispitati uspješnost uklanjanja veterinarskih farmaceutika iz vode Fenton procesom za standardne otopine pojedinačnih farmaceutika te za njihovu smjesu. Ispituju se farmaceutici koji imaju široku proizvodnju i uporabu i u Hrvatskoj i u svijetu, a to su fluorokinolonski antibiotik ciprofloksacin, glukokortikosteroid deksametazon, antiparazitik febantel, sulfonamidni antibiotik sulfametoksazol i njegov sinergist trimetoprim. Kako bi se pratila učinkovitost uklanjanja ispitivanih farmaceutika Fentonovim procesom korištena je metoda tekućinske kromatografije visoke djelotvornosti s detektorom sa nizom dioda (HPLC-DAD). Fenton procesima, ako mineralizacija nije potpuna, u sustavu mogu zaostati neke druge organske tvari koje mogu biti i toksičnije za okoliš nego polazno onečišćivalo. Stoga je određivana toksičnost uzoraka vode prije i nakon Fenton procesa testovima s bakterijama Vibrio fischeri. U ovom eksperimentalnom radu Fenton proces se pokazao vrlo učinkovit i za niže i za više masene koncentracije (1 i 10 mg/L) pojedinačnih farmaceutika i njihove smjese. Najmanja učinkovitost je postignuta za deksametazon (pojedinačna otopina 54, 8% i u smjesi 55, 0%). Pojedinačno najveću toksičnost, akutnu i kroničnu, na Vibrio Fischeri uzrokuje deksametazon već pri koncentraciji od 8, 083.10-3 mg/L za akutnu i 1, 076.10-2 mg/L za kroničnu toksičnost. Rezultati ukazuju da svi ispitivani farmaceutici mogu izazvati značajne negativne učinke na ispitivanu bakteriju Vibrio fischeri kod dugotrajnog i kontinuiranog unosa ispitivanih farmaceutika u okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1253008-1350 - Razvoj naprednih analitičkih metoda za određivanje farmaceutika u okolišu (Babić, Sandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Danijela Ašperger
(mentor)