Pregled bibliografske jedinice broj: 493376
Sudjelovanje djece i roditelja u pripremi epidemiološkog istraživanja nasilja nad djecom: iskustva fokusnih grupa
Sudjelovanje djece i roditelja u pripremi epidemiološkog istraživanja nasilja nad djecom: iskustva fokusnih grupa // Dijete i društvo : časopis za promicanje prava djeteta, 12 (2010), 1/2; 67-82 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 493376 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sudjelovanje djece i roditelja u pripremi epidemiološkog istraživanja nasilja nad djecom: iskustva fokusnih grupa
(Participation of Children and Parents in the Preparation of Epidemiological Research of Violence against Children: Focus Groups'Experiences)
Autori
Marina Ajduković ; Miroslav Rajter ; Nika Sušac
Izvornik
Dijete i društvo : časopis za promicanje prava djeteta (1332-3210) 12
(2010), 1/2;
67-82
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
pravo djece na sudjelovanje u istraživanju; sudjelujući pristup djece u istraživanjima; fokusne grupe o osjetljivim temama; nasilje u obitelji
(right of children to participate in research; participation approach to children in research; focus groups on sensitive topics; family violence)
Sažetak
Suvremeni pristup istraživanjima s djecom pretpostavlja aktivnu ulogu djece koja nisu više samo davatelji informacija, već sudionici koji su aktivno uključeni u planiranje sadržaja i načina provođenja istraživanja. Ovakav pristup omogućuje djeci izražavanje svojega mišljenja o istraživačkim temama koje su njima značajne. To uključuje i pravo djece na sudjelovanje u istraživanjima (bez obzira na njihov spol, socio- ekonomski status ili obrazovanje), na izražavanje svojega mišljenja te na poštivanje njihovog mišljenja, polazeći od najboljeg interesa svakog pojedinog djeteta. Tako se i u području znanstvenih istraživanja ostvaruje načelo Konvencije o pravima djeteta, koje zahtijeva da djeca, u skladu sa svojom razvojnom dobi, budu aktivni sudionici u svim aspektima svog života, pa tako i u planiranju istraživanja, umjesto da budu samo "objekti istraživanja". U ovom radu je opisana metodologija FP7 BECAN projekta u kojem su djeca, ali i njihovi roditelji kroz sudjelovanje u 10 fokusnih grupa, aktivno pridonijeli kulturalnoj validaciji predviđenih međunarodnih upitnika nasilnih odgojnih postupaka. Usto je temeljem njihovih komentarana sadržaj ispitivanjaistraživanje prošireno na nenasilne odgojne postupke, stavove prema tjelesnom kažnjavanju, stresore kojima su izloženi roditelj, te vršnjačko nasilje kojem su izložena ili ga čine djeca. U radu je napravljen osvrt i na metodološki značaj fokusnih grupa u pripremi istraživanja osjetljivih tema kao što je odgoj u obitelji.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb