Pregled bibliografske jedinice broj: 49163
Analiza prirodnih naselja školjkaša Mitilus galloprovincialis LAMARCK 1819 i Mytilaster minimus (POLI, 1795) u Limskom kanalu
Analiza prirodnih naselja školjkaša Mitilus galloprovincialis LAMARCK 1819 i Mytilaster minimus (POLI, 1795) u Limskom kanalu, 1996., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 49163 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza prirodnih naselja školjkaša Mitilus galloprovincialis LAMARCK 1819 i Mytilaster minimus (POLI, 1795) u Limskom kanalu
(Analyses of natural populations of mussels Mitilus galloprovincialis LAMARCK 1819 and Mytilaster minimus (POLI, 1795) in Lim Channel)
Autori
Emrić, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.05
Godina
1996
Stranica
161
Mentor
Zavodnik, Dušan
Neposredni voditelj
Zavodnik, Dušan
Ključne riječi
prirodna naselja; školjkaši; Limski kanal (Jadransko more)
(natural populations; mussels; Lim Channel (Adriatic Sea))
Sažetak
U travnju i listopadu 1994. obavljena su uzorkovanja prirodnih naselja dagnje (Mytilus galloprovincialis Lmk.) i dagnjice (Mytilaster minimus Poli) u području Limskog kanala.
Navedena naselja grade neprekidan pojas u razini mediolitorala i gornjeg infralitoralnog ruba. Samostalna naselja dagnjice vrlo su rijetka (u škrapama i na stijenama izloženim zapljuskivanju valova) i uglavnom tvore donji sloj u spletu bisusnih niti krupnije dagnje.
Kvalitativno-kvantitativna analiza dagnje pokazala je slijedeće: naselja na gornjoj razini odlikuju se većom gustoćom (brojem jedinki na jedinicu površine), nižom biomasom, većim brojem i udjelom mladih dagnji i manjim vrijednostima srednje duljine ljuštura, dok u donjoj razini mediolitorala nalazimo niži broj krupnijih dagnji, te veću biomasu i srednju duljinu. Udio i broj mladih dagnji (manje od 10 mm) znatno je viši u travnju, dok u listopadu ovaj veličinski razred skoro nestaje.
Kvalitativno-kvantitativnom analizom dagnjice utvrđeno je da naselja gornje razine mediolitorala imaju znatno veću gustoću, odnosno brojnost u usporedbi sa naseljima donjeg mediolitorala. Broj i udio mladih jedinki znatno je veći u listopadu, što ukazuje na mriješćenje u toplom dijelu godine (za razliku od dagnje).
Glede specifične faune naselja dagnje zamijećena je slojevita struktura: na samim ljušturama školjkaša brojčano dominiraju rakovi vitičari, naročito Balanus perforatus, a unutar bisusa i sedimentiranog materijala izrazito je brojna školjkica Lasaea rubra.
Nađene su 82 vrste. U travnju je zabilježeno 78 životinjskih vrsta, a najbrojniji su odjeli: Annelida - 17, Arthropoda - 15 i Mollusca - 39 vrsta. U listopadu je nađeno 77 vrsta i to Annelida - 20, Arthropoda - 8 i Mollusca - 34 vrste. Većina vrsta ima nisku nazočnost, odnosno pojavljuje se rijetko i/ili slučajno. Samo četvrtinu vrsta možemo smatrati stalnim članovima ove biocenoze.
Izvorni jezik
Hrvatski