Pregled bibliografske jedinice broj: 49131
Obnova i podizanje šuma na kršu s posebnim osvrtom na crniku i medunac
Obnova i podizanje šuma na kršu s posebnim osvrtom na crniku i medunac // Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu / Maleš, Petar ; Maceljski, Milan (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000. str. 63-65 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 49131 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obnova i podizanje šuma na kršu s posebnim osvrtom na crniku i medunac
(Reforestation and Afforestation of Forests on Karst with Special Reference to Evergreen Oak and Pubescent Oak)
Autori
Gradečki, Maja ; Poštenjak, Karmelo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu
/ Maleš, Petar ; Maceljski, Milan - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000, 63-65
Skup
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu, Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.03.2000. - 30.03.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obnova šuma; podizanje šuma; krš; hrast crnika; hrast medunac
(afforestation; reforestation; karst; holm oak; pubescent oak)
Sažetak
Zemljopisni položaj Hrvatske kao i specifičnost njenog reljefa formirali su na malom prostoru, kao rijetko gdje u Europi, iznimno bogatu šumsku biljnosociološku raznolikost prostora. Preko trećine te površine -38% zauzima krš, kojeg nalazimo u svim njegovim raznolikim formama od potpuno golog do solidno zelenog. U daljnjoj prošlosti taj je prostor posljedica nepromišljene čovjekove gospodarske aktivnosti prema prirodi, ali se isto tako mogu uočiti i čovjekovi pozitivni pomaci u odnosu na svoj okoliš u običajima, statutima, zakonima itd. A sve vezano za ozeljenjavanje tog krša.
Šumsko sjemenarstvo i rasadničarstvo na kršu ima dugu tradiciju, a materijalne dokaze toga možemo još vidjeti u podignutim kulturama četinjača s kraja XIX i početka XX stoljeća pa sve do današnjih dana. Osim toga imamo već od 1949. g. prve pravne akte iz šumskog sjemenarstva, deset godina poslije priznate sjemenske sastojine 15 vrsta četinjača i 3 vrste listača. Na žalost četrdesetak godina kasnije stanje nije išlo na bolje, već imamo goru situaciju jer imamo 11 vrsta četinjača i 1 vrstu listača.
Iz taksacijskih parametara za područje krša Dalmacije može se uočiti da se radi o degradiranim stadijima šuma crnike i listopadnih vrsta submediterana - medunca, crnog jasena i graba te bjelograbića, i uočava se nesrazmjer dobnih razreda s dalekosežnim negativnim gospodarskim posljedicama. U gospodarenju priznatim sjemenskim sastojinama uočljiv je izostanak primjene rajonizacije za pojedine vrste drveća, kao i neprovedene selektivne - namjenske prorede (uklanjanje negativnih fenotipova) i nikakva zaštita sastojina tijekom dozrijevanja sjemena. Ovo sve skupa upućuje na činjenicu da priznate sjemenske sastojine crnike i medunca ne mogu ni blizu udovoljiti složenoj problematici alimentiranja sjemenom godišnjih potreba, jednostavne i obvezne proširene biološke reprodukcije šuma na kršu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
00240101
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Karmelo Poštenjak
(autor)