Pregled bibliografske jedinice broj: 490681
Položaj dobrovoljaca iz iseljeništva u srbijanskoj vojsci prema dokumentima iz ostavštine dr. Ante Trumbića (1914.-1918.)
Položaj dobrovoljaca iz iseljeništva u srbijanskoj vojsci prema dokumentima iz ostavštine dr. Ante Trumbića (1914.-1918.) // Društvena istraživanja, 21 (2012), 1; 239-258 doi:10.5559/di.21.1.13 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 490681 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Položaj dobrovoljaca iz iseljeništva u srbijanskoj vojsci prema dokumentima iz ostavštine dr. Ante Trumbića (1914.-1918.)
(Position of Emigrant Volunteers in the Serbian Army According to Documents from the Ante Trumbic Archives (1914 - 1918))
Autori
Hrstić, Ivan
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 21
(2012), 1;
239-258
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
iseljeništvo; Prvi svjetski rat; dobrovoljački pokret; Jugoslavenski odbor; srbijanska vojska
(emigration; First World War; volunteer movement; Yugoslav Commitee; serbian army)
Sažetak
U radu se, prema dokumentaciji koja se nalazi u arhivskoj ostavštini dr. Ante Trumbića u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu, analizira dobrovoljački pokret među hrvatskim iseljenicima za srbijansku vojsku u Prvom svjetskom ratu te istražuje njihov položaj ondje. Dobrovoljci su se javljali najviše iz Sjeverne i Južne Amerike, Australije te Novog Zelanda, a aktivno su pristupili vojsci na Solunskom bojištu. Srbijanska vojska ih je po dolasku uključivala u već postojeće postrojbe, unatoč zalaganju Jugoslavenskog odbora da se osnuje posebna postrojba, koja bi simbolizirala političku želju južnih Slavena iz Austro-Ugarske Monarhije za ujedinjenjem s Kraljevinom Srbijom. Srbijanska vlada i vojska vodile su dvostruku politiku po pitanju dobrovoljaca. Javno su proklamirali ravnopravnost i jednakost svih vojnika i dobrovoljaca te izdavali zapovijedi u tom smislu, a u isto vrijeme časnicima upućivanima u iseljeništvo na agitaciju davali su tajne upute da od Hrvata prave ''dobre Srbe''. Jugoslavenski odbor nisu upućivali u aktivnosti oko prikupljanja dobrovoljaca i njihovog djelovanja u vojsci, gdje su oni bili često zlostavljani. Kada bi se dobrovoljci pobunili bili bi zatvoreni, a nakon završetka rata veliki broj ih se vratio u zemlje iz kojih su došli.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0654 - Povijesni atlas gradova-povijesni identitet i suvremeni razvoj hrvatskih gradova (Altić, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ivan Hrstić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus