Pregled bibliografske jedinice broj: 490385
Uporaba računovodstvenih informacija za donošenje kreditnih odluka u poslovnim bankama
Uporaba računovodstvenih informacija za donošenje kreditnih odluka u poslovnim bankama // Zbornik radova IV. Međunarodnog simpozija Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BIH sukladno standardima (zahtijevima) Europske komisije / Mišić, Augustin (ur.).
Mostar: Fircon Mostar, 2010. str. 93-102 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 490385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba računovodstvenih informacija za donošenje kreditnih odluka u poslovnim bankama
(Usage of accounting information for bank crediting decisions)
Autori
Pervan, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova IV. Međunarodnog simpozija Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BIH sukladno standardima (zahtijevima) Europske komisije
/ Mišić, Augustin - Mostar : Fircon Mostar, 2010, 93-102
Skup
IV. Međunarodnog simpozija Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BIH sukladno standardima (zahtijevima) EK
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina; Međugorje, Bosna i Hercegovina, 23.09.2010. - 24.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Kreditne odluke; kreditni rizik; računovodstvene informacije
(Credit decisions; credit risk; accounting information)
Sažetak
Gospodarstva kontinentalnog dijela Europe, pa tako i BiH s aspekta financiranja gospodarskih subjekata karakterizira tzv. bankocentričnost što znači da se trgovačka društva primarno financiraju putem bankarskih kredita. Banke prikupljaju ušteđevinu od stanovništva, posuđuju od drugih banaka, te prikupljena sredstva u obliku kredita plasiraju stanovništvu i trgovačkim društvima. Ulazak u poslovni odnos kreditiranja trgovačkih društava uvijek sa sobom donosi određenu dozu poslovnog rizika. U najgorem scenariju banka može imati gubitke u svome poslovanju zbog nenaplaćenih potraživanja uzrokovanih stečajem i likvidacijom poslovnog partnera. Takav rizik u poslovanju banaka se ne može u potpunosti izbjeći, ali se njime može upravljati. Važnost analize boniteta i kreditne sposobnosti poslovnih partnera posebno dolazi do izražaja u uvjetima duboke gospodarske krize i nelikvidnosti, kada raste i broj klijenata u poslovnim poteškoćama. Stoga, poslovne banke u cilju upravljanja kreditnim rizikom prije donošenja odluke o (ne)kreditiranju, visini kamata i instrumentima osiguranja u pravilu provode detaljnu analizu, uz primjenu više ili manje sofisticiranih modela za procjenu kreditne sposobnosti. U nastavku članka se prezentiraju modeli predviđanja poslovnog neuspjeha iz znanstvenih istraživanja, kao i praktični modeli za procjenu kreditnog rizika iz nekoliko hrvatskih banaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0733 - Modeli računovodstvenog izvještavanja i harmonizacija sa zahtjevima EU (Ramljak, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Ivica Pervan
(autor)