Pregled bibliografske jedinice broj: 489333
Efikasnost i učinkovitost javne uprave: Hrvatska na putu prema Europskoj uniji
Efikasnost i učinkovitost javne uprave: Hrvatska na putu prema Europskoj uniji // V. međunarodni simpozij "Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske komisije" / Mišić, Augustin (ur.).
Mostar: Fircon Mostar, 2010. str. 319-334 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 489333 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efikasnost i učinkovitost javne uprave: Hrvatska na putu prema Europskoj uniji
(Efficiency and effectiveness of public administration in Croatia)
Autori
Slijepčević, Sunčana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
V. međunarodni simpozij "Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske komisije"
/ Mišić, Augustin - Mostar : Fircon Mostar, 2010, 319-334
Skup
V. međunarodni simpozij "Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske komisije"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 23.09.2010. - 24.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
efikasnost; učinkovitost; javna uprava
(efficiency; effectiveness; public administration)
Sažetak
Globalizacija, potpora međunarodnih institucija, te namjera Hrvatske za priključenjem Europskoj uniji nameću potrebu za strogim fiskalnim ograničenjima (Maastrichtski kriteriji, Pakt o stabilnosti i rastu, Lisabonska strategija i drugo) i vođenjem brige o racionalnosti i učincima trošenja oskudnih materijalnih resursa. Europska unija veliku pažnju posvećuje postizanju i održavanju proračunske discipline i proračunske ravnoteže. To je posebno zato što članice Europske unije zadržavaju kontrolu nad fiskalnom politikom, dok nakon stjecanja članstva u Europskoj monetarnoj uniji, država gubi samostalnost u vođenju monetarne politike. Kako je nužna koordinacija fiskalne i monetarne politike, Europska unija prati kretanja u javnom sektoru svojih članica, te postavlja kriterije i daje preporuke za unaprjeđenje javnog sektora. Članice Europske unije imaju za cilj povećati efikasnost trošenja javnih rashoda i zbog nepovoljnih demografskih kretanja koja utječu na povećanje javne potrošnje. Zbog svega toga Europska unija stavlja naglasak na nužnim reformama u javnom sektoru koji imaju za cilj poboljšati učinkovitost i efikasnost javnog sektora, a time i konkurentnosti Europske unije. Jedno od važnih područja kojima pridodaje puno pažnje je javna uprava. Zato su članice Europske unije posljednjih godina započele s reformama s ciljem unaprjeđenja učinkovitosti i efikasnosti javne uprave. U radu je dan pregled glavnih ciljeva reformi javne uprave u članicama Europske unije. Hrvatska je na putu stjecanja članstva u Europskoj uniji. Stoga se u radu mjeri efikasnost i učinkovitost javne uprave u Hrvatskoj primjenom različitih pokazatelja uspješnosti, te se uspoređuje s onom u članicama Europske unije. Ovakva analiza omogućuje utvrđivanje treba li i u kojoj mjeri Hrvatska provesti reforme s ciljem povećanja efikasnosti i učinkovitosti javne uprave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
002-0022469-2465 - Inovacije, ulaganje u ljudski kapital i rast konkurentnosti Hrvatske (Jurlina Alibegović, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb
Profili:
Sunčana Slijepčević
(autor)