Pregled bibliografske jedinice broj: 488625
Rad s djecom s motoričkim teškoćama s ciljem preveniranja utjecaja rizičnih činitelja – primjer projekta udruge“ Poticaj“
Rad s djecom s motoričkim teškoćama s ciljem preveniranja utjecaja rizičnih činitelja – primjer projekta udruge“ Poticaj“ // Zbornik sažetaka- Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne iskljujučenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava
Mostar, 2010. str. 74-74 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 488625 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rad s djecom s motoričkim teškoćama s ciljem preveniranja utjecaja rizičnih činitelja – primjer projekta udruge“ Poticaj“
(Work with Children with Motor Disabilities with the aim of prevention the Impact of Risc Factors- an Example of the Project of the Associatin "Poticaj")
Autori
Laklija, Maja ; Mihanović, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka- Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne iskljujučenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava
/ - Mostar, 2010, 74-74
Skup
Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne iskljujučenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
djece s teškoćama u razvoju; grupa; prevencija; praksa
(children with difficulties; group; prevention; practice)
Sažetak
Djeca s teškoćama u razvoju prepoznati su od stručne i znanstvene javnosti kao skupina koja je izložena povišenom riziku na područjima mentalnog zdravlja i socijalnog funkcioniranja. Činitelji individualnih i okolinskih rizika, kao i zaštitni činitelji rasta i razvoja djece s teškoćama, kako istraživanja pokazuju povezani su velikim dijelom sa spremnošću okoline da ih uključi u svakodnevno funkcioniranje zajednice. Unatoč pozitivnim propisima i usvojenim međunarodnim dokumentima nepovoljan položaj djece s teškoćama u razvoju u redovnim školama u Hrvatskoj se vrlo sporo mijenja te se njihova socijalizacija najčešće odvija u obiteljskom okruženju, specijaliziranim školama ili ustanovama. Specifičnost načina života djece s teškoćama ogleda se u tome što su za razliku od svojih vršnjaka bez teškoća znatno više ovisni o obitelji i instituciji, češće socijalno izolirana, imaju manji krug prijatelja, rjeđe sudjeluju u društvenim aktivnostima što ih jednim djelom zakida u mogućnostima da kroz igru i druženje s vršnjacima stječu iskustvo te uče o životnim ulogama i socijalnim vještinama. Rezultati suvremenih istraživanja pokazuju da djeci s motoričkim oštećenjima ne smeta toliko ograničenje u motorici samo po sebi, već iz funkcionalnog razloga jer ih ograničava da iskuse, istraže i dožive svijet oko sebe kao drugi vršnjaci. U namjeri da odgovori na tu i ostale potrebe djece s teškoćama u razvoju osmišljen je projekt Udruge Poticaj čija je glavna svrha pružanje psiho- socijalne pomoći djeci s teškoćama, te njihovim obiteljima u cilju preveniranja poremećaja u ponašanju, te posljedica institucionalizacije djece, koja je uslijedila zbog potrebe školovanja izvan mjesta prebivališta djeteta. Cilj je ovog rada dati prikaz rada s djecom s motoričkim oštećenjima tijekom školske godine 2009/20010, u različitim fazama grupnog rada. U provođenju aktivnosti projekta koristi se pristup “Malih kreativnih socijalizacijskih skupina”. Pristup se temelji na intervenciji u proces socijalizacije i u razvoj djece putem posebno razrađenog grupnog modela rada u malim vršnjačkim skupinama sastavljenim od sedam članova. Provedba programa odvija se u okviru Centra za odgoj i obrazovanje- Goljak, Zagreb jednom tjedno. Svaka grupa ima dva stručna voditelja koji prate djecu u cilju ranog identificiranja poteškoća na emocionalnoj ili kognitivnoj razini, u komunikaciji s okolinom te poticanja razvoja pozitivne percepcije sebe, svojih mogućnosti i okoline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Laklija
(autor)