Pregled bibliografske jedinice broj: 48849
Usporedba polinomnog i Monodovog modela rasta biomase
Usporedba polinomnog i Monodovog modela rasta biomase // Knjiga sažetaka / Štern, Ivica (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 48849 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba polinomnog i Monodovog modela rasta biomase
(Comparison of polynomial and Monod model of biomass growth)
Autori
Zelić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Štern, Ivica - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000
Skup
III. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.02.2000. - 18.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kinetika rasta biomase; modeliranje
(kinetic of biomass growth; modelling of)
Sažetak
U ovom je radu proučavan proces biokonverzije glukoze u 2,5-diketo-D-glukonsku kiselinu pomoću mikroorganizma Erwinia citreus. Postavljena su i razmatrana dva modela za opis procesa: jednostavnijim u kojemu je brzina rasta biomase opisana polinomom i složenijim Monodovim modelom.
Pri optimalnim vrijednostima pH = 5,5 i temperature 32 C, koje su procjenjene EVOP metodom, te na sintetskoj podlozi optimalnog sastava provedena je serija pokusa u šaržnom i protočnom kotlastom reaktoru.Na temelju rezultata pokusa u kojima je proces biokonverzije provođen u šaržnom reaktoru brzina rasta je opisana polinomnim modelom uz pretpostavku da biomasa raste samo na glukozi.Analizom procesa biokonverzije u protočnom kotlastom reaktoru u području u kojemu je rast limitiran glukozom procjenjeni su: kinetički parametar održavanja m = 0,653 mmol G g-1 s.t. h-1 i koeficijent iskorištenja biomase na supstratu YX/G = 0,120 g s.t. mmol-1 G.Tehnikom impulsne pobude, u protočnom kotlastom reaktoru, je utvrđeno da je ukupna brzina rasta biomase suma brzina rasta biomase na glukozi, glukonskoj kiselini, 2-keto-D-glukonskoj kiselini i 2,5-diketo-D-glukonskoj kiselini. Na temelju rezultata ovih razmatranja procjenjeni su parametri Monodovog modela za svaki pojedini supstrat.Ocjena valjanosti modela pokazala je da oba predložena modela dobro opisuju proces pri danim uvjetima, pri čemu je prednost dana Monodovom modelu koji se za razliku od polinomnog temelji na fizičkoj slici zbivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125021
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Bruno Zelić
(autor)