Pregled bibliografske jedinice broj: 488449
Program zaštite ex-situ hrvatskih endemičnih biljnih svojti u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a (Zagreb)
Program zaštite ex-situ hrvatskih endemičnih biljnih svojti u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a (Zagreb) // Knjiga sažetaka Trećeg hrvatskog botaničkog kongresa / Jasprica, Nenad ; Pandža, Marija ; Milović, Milenko (ur.).
Murter : Zagreb: Hrvatsko Botaničko Društvo, 2010. str. 180-181 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 488449 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Program zaštite ex-situ hrvatskih endemičnih biljnih svojti u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a (Zagreb)
(Endemic Croatian Plant Species ex-situ Conservation Programme in Botanical Garden of the Faculty of Science in Zagreb (Croatia))
Autori
Stamenković, Vanja ; Kovačić, Sanja ; Juretić, Biserka ; Mihelj, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka Trećeg hrvatskog botaničkog kongresa
/ Jasprica, Nenad ; Pandža, Marija ; Milović, Milenko - Murter : Zagreb : Hrvatsko Botaničko Društvo, 2010, 180-181
ISBN
978-953-99774-3-4
Skup
Treći hrvatski botanički kongres
Mjesto i datum
Jezera, Hrvatska, 24.09.2010. - 26.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zaštita ex-situ; endemične vrste; Degenia velebitica; Campanula tommasiniana; Edraianthus pumilio; Botanički vrt PMF-a
(ex-situ conservation; endemic plant species; Degenia velebitica; Campanula tommasiniana; Edraianthus pumilio; Botanical Garden; Faculty of Science)
Sažetak
Dvije najpoznatije hrvatske endemične biljne vrste izabrane su za pokusni program zaštite ex situ putem dozvoljenog uzgoja i prodaje u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Velebitska degenija (Degenia velebitica), poznati simbol hrvatskih planina i bogate hrvatske flore, stenoendemična je vrsta koja raste na kamenjarima, točilima i u pukotinama stijena na nekoliko lokaliteta duž planina Velebit i Kapela. Zakonom je zaštićena od 1964, a divlje populacije su izravno zaštićene unutar granica Nacionalnog parka Sjeverni Velebit i Parka prirode Velebit. Unatoč tomu, degenija se smatra ugroženom vrstom zbog nezakonitog sakupljanja biljnih dijelova i sabiranja sjemena, ali ponajviše zbog degradacije njezinog prirodnog staništa. Dubrovačka zečina (Centaurea ragusina), također vrlo poznati predstavnik hrvatske stenoendemične flore, raste u južnoj Dalmaciji s najrazvijenijim populacijama na Konavoskim stijenama u blizini Dubrovnika. Poput degenije, dubrovačka zečina je uresna trajnica često sađena na kamenjarima i u mediteranskim vrtovima diljem svijeta. Trajna populacija degenije održava se u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a već pedesetak godina, a posljednjih deset godina uzgaja se u pokusnim klijalištima koja svake godine daju iznimno velik broj vijabilnih sjemenki. Tijekom 2007. i 2008. ishođena je posebna dozvola od Uprave za zaštitu prirode pri Ministarstvu kulture RH za početak programa uzgoja i prodaje, a uzgojeno je tek 10% od dozvoljenog broja kako bi se ispitao interes javnosti. Većina uzgojenih biljaka ponuđena je i prodana predstavnicima stotinjak osnovnih i srednjih škola iz svih krajeva Hrvatske na svečanom otvorenju prodajne izložbe, a preostale biljke su bile dostupne posjetiteljima Vrta. Dubrovačka zečina uzgaja se iz sjemenki sabranih na prirodnim staništima s ciljem osnivanja trajne vrtne populacije i sjemenskog matičnjaka. Prva prodaja mladih biljak planirana je za 2010. godinu. Novčana sredstva zarađena prodajom ulažu se u razvoj programa i uzgoj novih endemičnih svojti poput učkarskog zvončića (Campanula tommasiniana) i biokovskog zvonca (Edraianthus pumilio).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Darko Mihelj
(autor)
Vanja Stamenković
(autor)
Biserka Juretić
(autor)
Sanja Kovačić
(autor)