Pregled bibliografske jedinice broj: 48760
Korozijska svojstva toplo cinčanih limova
Korozijska svojstva toplo cinčanih limova, 1998., magistarski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 48760 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korozijska svojstva toplo cinčanih limova
(Corrosion properties of the hot-dip galvanised steel sheets)
Autori
Mehmeti, Hysan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
29.12
Godina
1998
Stranica
101
Mentor
Štern, Ivica
Ključne riječi
atmosferska korozija; cink i cink/aluminij prevlake; vruće pocinčavanje; Kesternichova; slana i vlažna komora; mehanička svojstva
(Atmospheric corrosion; zinc and zinc/aluminium hot dip coated steel;)
Sažetak
Razmatran je postupak pocinčavanja čelika vrućim uranjanjem kao jadna od najvažnijih metoda za spriječavanje atmosferske korozije. Pri tom je posebno obrađeno kontinuirano pocinčavanje čelične trake u jednoj industrijskoj liniji.
U cilju unapređenja postupka proizvodnje i objašnjenja pojava do kojih dolazi tijekom primjene pocinčanih limova izvršena su ispitivanja vruće pocinčanih čeličnih traka, ZnAl5-legura, fosfatiranih i nezaštićenih čeličnih limova u Kesternichvoj, slanoj i vlažnoj komori te je ocjenjen stupanj zahvaćenosti površine korozijom. Na osnovi promjena masa uzoraka određene su njihove prosječne brzine koroyije. Određene su promjene mehaničkih svojstava uzoraka. vlačna čvrstoća tvrdoća i žilavost.
Izgrađeno je pokusno postrojenje za kontinuirano vruće pocinčavanje na kojem su mjereni utjecaji pojedinih parametara na tijek postupka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125014
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ivica Štern
(mentor)