Pregled bibliografske jedinice broj: 487385
Smanjenje nazalnosti djece s umjetnom pužnicom kao pokazatelj učinkovitosti verbotonalne rehabilitacije
Smanjenje nazalnosti djece s umjetnom pužnicom kao pokazatelj učinkovitosti verbotonalne rehabilitacije // 4. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem - Logopedija i izazovi novog vremena: knjiga sažetaka / Blaži, Draženka (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 41-42 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 487385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Smanjenje nazalnosti djece s umjetnom pužnicom kao pokazatelj učinkovitosti verbotonalne rehabilitacije
(Reduction of nasality in children with cochlear implant as the indicator of effectiveness of verbotonal rehabilitation)
Autori
Vranić, Đurđica ; Brestovci, Behlul
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
4. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem - Logopedija i izazovi novog vremena: knjiga sažetaka
/ Blaži, Draženka - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 41-42
Skup
4. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem - Logopedija i izazovi novog vremena
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.09.2010. - 25.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nazalnost; djeca s umjetnom pužnicom; verbotonalna rehablitacija
(nasality; children with cochlear implants; verbotonal rehabilitation)
Sažetak
Nazalnost je jedan od važnih elemenata u procjeni glasa, a ona se često ističe kao jedna od značajki glasa djece oštećena sluha. Umjetnom pužnicom (UMP) započinje nova era istraživanja karakteristika glasa, posebice promjena koje ona donosi u produkciji glasa. Stoga je cilj našeg istraživanja bio ispitati nazalnost u glasu predškolske djece s UMP u odnosu na trajanje rehabilitacije i usporediti s vrijednostima čujuće djece. U ispitivanje je bilo uključeno 31 dijete s prelingvalnim oštećenjem sluha i 20 djece urednog slušnog i govornog statusa. Nazalnost u glasu izračunata je pomoću računalnog programa Nasal View-Dr Speech, Tiger DRS, Inc. Statistički značajna razlika utvrđena je u postotku nazalnosti između djece s UMP-om i kontrolne skupine. Postotak je značajno veći za djecu s UMP-om, ali se smanjuje tijekom rehabilitacije. Najveće razlike utvrđena su između prve i treće podskupine, djece koja su tek započela verbotonalnu slušno-govornu rehabilitaciju i djece koja su najdulje na rehabilitaciji. Rezultati t-testa i analize varijance pokazali su da uporabom UMP tijekom rehabilitacije dolazi do smanjenja nazalnosti u glasu i izjednačavanja rezultata s kontrolnom skupinom. Štoviše, postotak je nešto niži negoli kod kontrolne skupine što najbolje ilustrira učinkovitost dobro planirane rehabilitacije i duljeg trajanja verbotonalnih, rehabilitacijskih postupaka nakon ugradnje UMP. Dobiveni rezultati upućuju na potrebu mjerenja nazalnosti tijekom dijagnostičkog postupka i tijekom rehabilitacije kao pokazatelja napretka u samokontroli fonacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG
Profili:
Đurđica Vranić
(autor)