Pregled bibliografske jedinice broj: 487375
Simulacija strujanja zraka u sobi ventiliranoj vrtložnim stropnim difuzorima
Simulacija strujanja zraka u sobi ventiliranoj vrtložnim stropnim difuzorima // Proceedings of the international congress Energy and the Environment 2010 Vol. 1 / Franković, Bernard (ur.).
Opatija: Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2010. str. 223-230 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 487375 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Simulacija strujanja zraka u sobi ventiliranoj vrtložnim stropnim difuzorima
(Airflow simulation in a room ventilated with ceiling vortex diffusers)
Autori
Ćurko, Ante ; Smoljan, Darko ; Balen, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the international congress Energy and the Environment 2010 Vol. 1
/ Franković, Bernard - Opatija : Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2010, 223-230
ISBN
978-953-6886-17-3
Skup
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2010
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 18.10.2010. - 22.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
profil brzina; CFD simulacija; ventilacija; vrtložni difuzor
(velocity profile; CFD simulation; ventilation; vortex diffuser)
Sažetak
Koristeći CFD softverski paket Airpak Fluent dobiven je zračni mlaz vrtložnog stropnog difuzora. Na određenim udaljenostima od središta difuzora uspoređeni su profili brzina mlaza dobiveni CFD simulacijom s profilima brzina zračnog mlaza dobivenim eksperimentalnim mjerenjima. Svrha usporedbe profila brzina bila je provjeriti mogućnost dobivanja rezultata provođenjem CFD simulacije usporedivih s laboratorijskim mjerenjima. Također je prikazana simulacija strujanja zraka u zoni boravka sobe za prezentacije te se na određenim lokacijama proveo proračun parametra PD, kojim se izražava postotak nezadovoljnih osoba uslijed pojave propuha. Pri tome su svi za to potrebni podaci dobiveni provođenjem simulacije, uključujući i standardnu devijaciju brzine. Rubni uvjeti istrujavanja zraka modelirani su momentum metodom, pri čemu su korišteni eksperimentalni rezultati mjerenja brzine u mlazu vrtložnog stropnog difuzora dobiveni u laboratoriju tvrtke Klimaoprema d.d. Usporedba je pokazala kako su profili brzine mlaza dobiveni simulacijom sličniji eksperimentalno dobivenim profilima na udaljenostima bliže središtu difuzora. Na većim udaljenostima od središta difuzora razlike se očituju u položaju makismalne brzine u profilu mlaza. Kod simulacijom dobivenog mlaza maksimalna je brzina u profilu udaljenija od stropa te su brzine niže u odnosu na brzine u profilu eksperimentalno dobivenog mlaza. Ovaj je rad prikaz istraživanja u sklopu završnog rada sveučilišnog preddiplomskog studija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu te je za tu potrebu korišten licencirani softver Airpak Fluent ver. 3.0.16.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-0692972-1903 - Racionalno gospodarenje energijom optimiranjem GViK sustava
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Darko Smoljan
(autor)