Pregled bibliografske jedinice broj: 487265
Održiva gradnja – odabir materijala i utjecaj obilježja prostora
Održiva gradnja – odabir materijala i utjecaj obilježja prostora // Požega i Požeština kroz stoljeća / Jakobović, Snježana (ur.).
Požega: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2010. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 487265 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održiva gradnja – odabir materijala i utjecaj obilježja prostora
(Sustainable construction - selection of materials and influence of environmental characteristics)
Autori
Štirmer, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Požega i Požeština kroz stoljeća
/ Jakobović, Snježana - Požega : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2010
Skup
Znanstveni skup Požega i Požeština kroz stoljeća
Mjesto i datum
Požega, Hrvatska, 16.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
održiva gradnja; materijali; emisija CO2; uporabni vijek; recikliranje
(sustainable construction; materials; CO2 emission; life time; recycling)
Sažetak
Obilježje ekološki održive gradnje je smanjenje utjecaja na okoliš tijekom građenja, ali i cijelog uporabnog vijeka građevine. Za procjenu utjecaja građevine na okoliš potrebno je razmotriti sve faze gradnje uključujući korištenje prirodnih sirovina za proizvodnju građevnih proizvoda, način građenja, uporabu same građevine te naposlijetku rušenje i recikliranje. Smatra se da je građevinarstvo jedna od djelatnosti koja troši najveću količinu prirodnih resursa, kao što su agregat, voda, drvo te različite prirodne sirovine za proizvodnju legura. Cement kao glavni sastojak betona neizostavan je materijal u građevinarstvu, ali pri njegovoj proizvodnji dolazi do velike potrošnje energije i emisije stakleničkog plina CO2. Istraživanja su pokazala da je upravo cementna industrija odgovorna za 7 % ukupne svjetske emisije CO2. Pri proizvodnji jedne tone klinkera portlandskog cementa, u okoliš se emitira približno 850 kg CO2. Građevinarstvo također utječe na veliku potrošnju energije kako pri proizvodnji građevnih proizvoda i gradnji tako i u samoj fazi korištenja građevine za potrebe grijanja, hlađenja i rasvjete. Recikliranjem građevinskog otpada i ponovnom uporabom za različite namjene smanjuje se potreba za eksploatacijom prirodnih resursa te se rješava problem odlaganja i zauzimanja novog prostora. Unatoč tim saznanjima, trenutni stupanj reciklaže građevinskog otpada u Republici Hrvatskoj ne prelazi 7 %, a iz građevinskog otpada izdvoji se tek oko 11 % sekundarnih sirovina. U radu su prikazani različiti aspekti održive gradnje s posebnim osvrtom na odabir materijala za građenje, ali i razvijanje svijesti o njihovom utjecaju na okoliš za vrijeme cijelog uporabnog vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0822161-2990 - Od nano do makrostrukture betona (Štirmer, Nina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb