Pregled bibliografske jedinice broj: 487010
Adsorpcijska desulfurizacija u koloni s nepokretnim slojem adsorbensa
Adsorpcijska desulfurizacija u koloni s nepokretnim slojem adsorbensa // 43. stručno-znansveni simpozij GORIVA 2010 / Jukić, Ante (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2010. str. 1-12 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 487010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adsorpcijska desulfurizacija u koloni s nepokretnim slojem adsorbensa
(Adsorptive desulfurization in a fixed bed column)
Autori
Mužic, Marko ; Sertić-Bionda, Katica ; Adžamić, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
43. stručno-znansveni simpozij GORIVA 2010
/ Jukić, Ante - Zagreb : Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2010, 1-12
Skup
43. stručno-znansveni simpozij GORIVA 2010
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 14.10.2010. - 15.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adsorpcija; desulfurizacija; kolona; modeliranje; dizelsko gorivo; aktivni ugljen
(adsorption; desulfurization; column; modeling; diesel fuel; activated carbon)
Sažetak
Strogi zakoni o zaštiti okoliša potiču naftnu industriju na razmatranje o mogućnostima primjene alternativnih tehnoloških postupaka i rješenja u obradi sirovina koja bi, u granicama prihvatljivosti troškova, omogućila proizvodnju goriva traženih karakteristika i svojstava. Sumpor, kao i njegovi različiti spojevi prisutni u sirovoj nafti, svrstavaju se među glavne izvore onečišćenja okoliša, ali i negativno djeluju na sustav za pročišćavanje ispušnih plinova u automobilima. Smanjenjem sumpora u gorivu, osim što se smanjuje njihov neposredan negativan utjecaj na okoliš, smanjuju se i emisije ostalih štetnih tvari i čestica. Sadržaj sumpora u benzinskim i dizelskim gorivima u RH (Uredba o kakvoći tekućih naftnih goriva, NN 53/2006, NN 154/2008) i EU (Directive 2009/30/EC) ograničen je najveću dopuštenu vrijednost od 10 mg kg-1. Hidrodesulfurizacijom (HDS), koja je ključan proces u rafinerijskoj obradi naftnih frakcija uklanjaju se velike količine sumpora u obliku tiola, sulfida, disulfida i tiofena, ali se u uobičajenim uvjetima rada ne mogu ukloniti benzotiofeni, dibenzotiofeni i benzonaftotiofeni. To je glavni razlog zašto se provode istraživanja o mogućnostima primjene adsorpcije za desulfurizaciju ugljikovodičnih goriva kao jednog od alternativnih separacijskih procesa. U ovom radu je provedeno istraživanje kontinuiranog adsorpcijskog procesa desulfurizacije u koloni s nepokretnim slojem adsorbensa. Ovo istraživanje je važno jer se primjena adsorpcijske desulfurizacije u praksi predviđa kao nadogradnja procesa hidrodesulfurizacije pri čemu bi adsorpcijski kolonski sustav bilo moguće ugraditi u okviru HDS postrojenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-2580 - Napredni procesi odsumporavanja ugljikovodičnih goriva (Sertić-Bionda, Katica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb