Pregled bibliografske jedinice broj: 486923
Neki psihofiziološki korelati težine psihomotornih zadataka.
Neki psihofiziološki korelati težine psihomotornih zadataka. // XV. Dani psihologije u Zadru - Sažetci priopćenja / Ćubela Adorić, Vera ; Penezić, Zvjezdan ; Vulić-Prtorić, Anita ; Proroković, Ana (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2006. str. 18-18 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 486923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki psihofiziološki korelati težine psihomotornih zadataka.
((Some psychophysiological correlates of psychomotor tasks' difficulty.))
Autori
Manenica, Ilija ; Nakić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XV. Dani psihologije u Zadru - Sažetci priopćenja
/ Ćubela Adorić, Vera ; Penezić, Zvjezdan ; Vulić-Prtorić, Anita ; Proroković, Ana - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2006, 18-18
ISBN
953-7237-11-7
Skup
XV. Dani psihologije
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.05.2006. - 27.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihomotorni zadaci; R-R intervali; linearne analize; nelinearne analize
(psychomotor tasks; R-R intervals; linear anlysis; nonlinear analysis)
Sažetak
Jedan od glavnih problema prilikom odabira adekvatnih psihofizioloških parametara za određivanje opterećenja pri obavljanju psihomotornih i/ili mentalnih zadataka jest taj da se različiti aspekti težine zadataka nejednako odražavaju na parametre zavisnih varijabli. Cilj ovog ispitivanja bio je među lineranim i/ili nelinearnim parametrima sinus aritmije tražiti one parametre koji bi dobro odražavali težinu psihomotornih zadataka, kao i njihove posebnosti u zastupljenosti motorne, odnosno mentalne komponente opterećenja. U ispitivanju, u kojem je sudjelovalo dvanaest ispitanica, dobi od 20 do 24 godine, korištena je serija zadataka Fittsovog tappinga težine od jedan do šest bita. Svaki zadatak trajao je pet minuta, nakon čega su ispitanice procjenjivale težinu upravo završenog zadatka na Borgovoj skali od 21 stupnja. U vremenu od deset minuta prije, za vrijeme i petnaest minuta nakon završetka svakog zadatka ispitanicama su kontinuirano registrirani srčani R-R intervali. Vremenske serije R-R intervala analizirane su linearnim i nelinearnim postupcima, a zatim su ishodi analiza dovedeni u odnos sa subjektivnom procjenom težine zadataka. Na osnovi dobivenih relacija, predloženi su fiziološki parametri koji bolje odražavaju specifičnosti pojedinih zadataka s obzirom na zastupljenost motorne, odnosno mentalne komponente. Konačni ishod linearnih i nelinearnih analiza interpretirani su sa stajališta determinističkog kaosa i modela autonomne regulacije srčane aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija