Pregled bibliografske jedinice broj: 486919
Pokušaj diferenciranja mentalnog i motornog opterećenja u psihomotornim zadacima.
Pokušaj diferenciranja mentalnog i motornog opterećenja u psihomotornim zadacima. // 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci priopćenja / Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 119-119 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 486919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pokušaj diferenciranja mentalnog i motornog opterećenja u psihomotornim zadacima.
((An attempt of differentiation of mental and motor load in psychomotor tasks .))
Autori
Manenica, Ilija ; Nakić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci priopćenja
/ Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 119-119
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihomotorni zadaci; mentalno opterećenje; motorno opterećenje
(psychomotor tasks; mental load; motor load)
Sažetak
Ukupno opterećenje u nekom psihomotornom zadatku pretežno čine njegova mentalna i motorna komponenta, čiji udio varira od zadatka do zadatka. Među takve spada i serija od 12 zadataka Fittsovog tappinga. Cilj ovog ispitivanja, u kojem je sudjelovalo 12 ispitanica 19 do 23 godine starosti, bio je pokušati razlučiti relativni udio dviju komponenti u težini zadataka Fittsovog tappinga. Ispitanice su obavljale zadatke Fittsovog tappinga, raspona opterećenja od jedan do šest bita u trajanju od pet minuta. Zadatak se sastojao u naizmjeničnom gađanju dvaju identičnih ciljeva u horizontalnoj ravnini, a težina zadataka varirana je udaljenošću dvaju ciljeva (4, 8 i 16 cm), te njihovom širinom (0.5, 1.0, 2.0 i 4.0 cm). U funkciji promjena težine zadataka, varirao je udio mentalnog, odnosno, motornog opterećenja u težini zadataka. Kod lakših zadataka udio motorne komponente bio je veći, a mentalne manji, dok je kod težih zadataka bilo obrnuto. Za vrijeme rada i odmora ispitanicama su registrirani srčani R-R intervali, a nakon svakog zadatka procjenjivale su njegovu težinu na Borgovoj skali od 21-og stupnja (Borg, 1973), te motorne i mentalne zahtjeve na modificiranoj NASA-TLX skali (Hart, Staveland, 1988). Rezultati su pokazali da su učinak i procjene opterećenja visoko korelirani s promjena težine zadataka, te su u značajnoj međusobnoj korelaciji. Dobiveni fiziološki parametri varijabiliteta R-R intervala dobro diferenciraju radnu situaciju od odmora, ali se nisu pokazali diskriminativnima kad je riječ o težini zadataka. Diferencijacija mentalnih i motornih zahtijeva procjenom na NASA-TLX skali, u zadacima Fittsovog tappinga nije se pokazala uspješnom. Ova procjena, kao i ona na Borgovoj skali, pokazale su sukladne promjene promjenama objektivne težine zadataka iskazane u bitima. Dobiveni rezultati sugeriraju da je subjektivni doživljaj težine psihomotornih zadataka integrirani odraz njihovih motornih i mentalnih zahtjeva, koje je teško diferencirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija