Pregled bibliografske jedinice broj: 486759
Stavovi hrvatskih roditelja o sprječavanju nesreća i povećanju sigurnosti djece predškolske dobi
Stavovi hrvatskih roditelja o sprječavanju nesreća i povećanju sigurnosti djece predškolske dobi // 2. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem. Knjiga sažetaka. / Šogorić, S ; Štimac, D. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za javno zdravstvo, 2010. str. 86-87 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 486759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi hrvatskih roditelja o sprječavanju nesreća i povećanju sigurnosti djece predškolske dobi
(Attitudes of the Croatian parents towards injury prevention and safety promotion for preschool children)
Autori
Mujkić, Aida ; Crnica, Vanja ; Miškulin, Maja ; Kovačić, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem. Knjiga sažetaka.
/ Šogorić, S ; Štimac, D. - Zagreb : Hrvatsko društvo za javno zdravstvo, 2010, 86-87
Skup
2. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.10.2010. - 16.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stavovi; roditelji; sprječavanje nesreća; povećanje sigurnosti; Hrvatska
(attitudes; parents; injury prevention; safety promotion; Croatia)
Sažetak
Svake godine u Hrvatskoj značajan broj djece gubi život zbog nesreća koje nakon dojenačke dobi postaju vodeći uzrok smrtnosti. Osim toga, nesreće su i čest razlog bolničkog liječenja i traženja medicinske pomoći na svim razinama. Roditelji imaju dvostruku ulogu: oni su prvenstveno modeli ponašanja za svoju djecu, ali i učitelji i osobe koje najlakše mogu djelovati u okružju djeteta kako bi povećali sigurnost za dijete. Stavovi roditelja prema sprječavanju nesreća i povećanju sigurnosti značajni su kao mogući predskazatelji njihovog aktivnog sudjelovanja u programima čiji je cilj promjena znanja i ponašanja vezanog uz moguće nesreće u djece. Cilj ove studije bio je ispitati stavove u vezi sprječavanja nesreća i povećanja sigurnosti na uzorku roditelja novorođene djece. Istraživanje je provedeno u sklopu projekta Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa "Sprječavanje nesreća i povećanje sigurnosti djece predškolske dobi". Anonimnom anketom obuhvaćeno je 257 majki i 60 očeva. U setu pitanja koji je promatran u ovom radu anketa je sadržavala 13 izjava. Izjave opisuju stavove vezane uz odgoj koji mogu utjecati na sigurnost djeteta. Ponuđeni odgovori bili su brojčane vrijednosti koje su redom opisivale slaganje (vrijednost 1), neodlučnost (vrijednost 2) ili neslaganje (vrijednost 3) roditelja s ponuđenom izjavom. Dobiveni rezultati pokazuju da većina roditelja ima stavove koji podržavaju sprječavanje nesreća i povećanje sigurnosti. Na primjer, sve majke i očevi odgovorili su da se ne slažu s izjavom da "vatreno oružje ne predstavlja opasnost za predškolsko dijete jer ono njime ne zna i ne može rukovati" (srednja vrijednost 1). Također se nitko od roditelja ne slaže s izjavom da "male količine alkohola neće štetiti predškolskom djetetu" (srednja vrijednost 1). Međutim, dio roditelja smatra da "starije dijete u obitelji treba čuvati mlađe" (srednja vrijednost 1.6), a zabrinjavajuće je visok dio roditelja koji se slaže s izjavom da "zdravstveni djelatnik treba čuvati profesionalnu tajnu ako mu se dijete povjeri da je zlostavljano" (srednja vrijednost 2.7). Ovi rezultati pokazuju da ima mjesta za unapređenje stavova roditelja kroz ciljanu edukaciju. Posebno se ističe potreba za osmišljavanjem programa koji će pomoći roditeljima da svoje pozitivne stavove prevedu u uobičajeno ponašanje i odgoj djece.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081871-1895 - Sprečavanje nesreća i povećanje sigurnosti djece predškolske dobi (Mujkić-Klarić, Aida, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Osijek