Pregled bibliografske jedinice broj: 48616
Trendovi djelovanja dugotrajnog prekograničnog onečišćenja zraka
Trendovi djelovanja dugotrajnog prekograničnog onečišćenja zraka // Šumarski list, 124 (2000), 5-6; 303-312 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 48616 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trendovi djelovanja dugotrajnog prekograničnog onečišćenja zraka
(Trends in Impacts of Long-Range Transboundary Air Pollution)
Autori
Gračan, Joso
Izvornik
Šumarski list (0373-1332) 124
(2000), 5-6;
303-312
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
trendovi; dugotrajno; pregogranično; zagađenje zraka
(trends; long-range; transboundary; air pollution)
Sažetak
Radna skupina za praćenje učinaka prekograničnog onečišćenja zraka utemeljena je u okviru Konvencije o prekograničnom onečišćenju. Skupina je odgovorna za istraživanja i razvoj djelovanja glavnih polutanata na zdravlje stanovništva i krajobraz. Na temelju rezultata istraživanje ove problematike u razdoblju od 1987. do 1997. godine objavljeno je izvješće o trendovima dugotrajnog prekograničnog onečišćenja zraka. Mnogi programi traju i više od 10 godina.
Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Šumarski institut, Jastrebarsko i Hrvatske šume, p.o. Zagreb, dali su značajan doprinos rezultatima istraživanja ove složene problematike. Sustav praćenja propadanja šuma u Hrvatskoj ustrojen je 1987. godine (Prpić i suradnici 1987). Prvi rezultati o propadanju bukve, bukve i jele u Dinaridima uslijed industrijske polucije objavljeni s istraživačima iz Njemačke (Prpić, Glavač, Koenies, 1985), te o propadanju jele uslijed polucije u Gorskom kotaru (Prpić, Seletković, 1987). Općenito, prvi rezultati o propadanju šuma u Hrvatskoj objavljeni su odmah nakon prve godine istraživanja (Prpić, Komlenović, Seletković, 1988).
U izvješću o trendovima djelovanje prekograničnog onečišćenja zraka navedeni su rezultati istraživanja, kao i koristi od smanjenja razina imisija glavnih polutanata (sumpo i drugi). Izvješće su pripravili predstavnici centara vodećih zemalja za međunarodne programe uz značajan doprinos Europske komisije (ECE), a u skladu s Konvencijom. Mjerenjima su utvrđeni empirijski trendovi, a predikcijskim modelima utemeljene su procjene za budučnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB International
- Forestry Abstract
- Agricola
- Pascal
- Geobase