Pregled bibliografske jedinice broj: 48578
Utjecaj anionskog sastava otopine na djelotvornost mimoza tanina kao inhibitora korozije željeza u kiselim otopinama
Utjecaj anionskog sastava otopine na djelotvornost mimoza tanina kao inhibitora korozije željeza u kiselim otopinama // III Susret mladih kemijskih inženjera / Štern, Ivica (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 48578 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj anionskog sastava otopine na djelotvornost mimoza tanina kao inhibitora korozije željeza u kiselim otopinama
(Influence of the anionic composition of the solution on the inhibition efficiency of mimosa tannin in acidic solutions)
Autori
Martinez, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III Susret mladih kemijskih inženjera
/ Štern, Ivica - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000
Skup
III Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.02.2000. - 18.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
inhibitor; čelik; kelirajuća tvar; mimoza tanin
(inhibitor; steel; chelating agent; mimosa tannin)
Sažetak
Inhibicijsko djelovanje mimoza tanina očituje se kao smanjenje brzine korozijskog procesa zbog fizikalne adsorpcije teško topivih željezo(III)-kelata nastalih reakcijom tanina sa površinskim željeznim oksidima/hidroksidima ili slobodnim Fe3+ ionima iz otopine.
Istovremeno, korozijski proces otapanja željeza, pod jakim je utjecajem anionskog sastava otopine što se objašnjava stvaranjem, na površini metala, kompleksa metala s pojedinim anionskim komponentama otopine, a koji se međusobno razlikuju razlikuju po svojoj stabilnosti i topljivosti.
U radu je, metodom potenciodinamičke polarizacije, ispitivan utjecaj Cl- i SO42- iona različitih koncentracija, u otopinama sulfatne kiseline pH 1-3, na korozijski proces otapanja niskougljično čelika bez i u prisutnostp mimoza tanina. Utvrđeno je da povećanjem koncentracije ovih iona u ispitivanom području koncentracija dolazi do smanjenja intenziteta anodnog i katodnog dijela korozijskog procesa, te do smanjenja djelotvornosti mimoza tanina kao inhibitora. Rezultati mjerenja obrazložni su prema teoriji Kuznetsova, Mercera i Thomasa koja procese otapanja i inhibicije u prisutnosti površinski aktivnih iona objašnjava kao kompleksne procese koji uključuju reakciju nukleofilne supstitucije liganda. Nastajanje mono- bi- i tridentatnih željezo(III)-kelata
numerički je simulirano proračunom ionske ravnoteže u otopinama is ispitivanih pH gdje su u obzir uzete i kompetitivne reakcije hidrolize Fe iona.
Teorijski i eksperimentalni rezultati dobro se slažu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125014
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Sanja Martinez
(autor)