Pregled bibliografske jedinice broj: 485631
Ergonomske značajke rada s lančanom motornom pilom
Ergonomske značajke rada s lančanom motornom pilom, 2010., diplomski rad, diplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 485631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ergonomske značajke rada s lančanom motornom pilom
(Ergonomic characteristics of work by chain saw)
Autori
Crnić, David
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.09
Godina
2010
Stranica
37
Mentor
Čavlović, Ankica
Ključne riječi
drvna prašina; MDK; masena koncentracija respirabilnih i ukupnih čestica; gravimetrijska analiza; karcinogena tvar
(wood dust; maximum allowable concentration (MAC); mass concentration of respirable and total dust; particle size distribution; carcinogenic substances)
Sažetak
Rad prikazuje rezultate mjerenja masenih koncentracija ukupnih i respirabilnih čestica drvne prašine hrastovine , bukovine i jelovine s tri različita lokaliteta ; masene udjele pojedinih frakcija s obzirom na vrstu drva i anketu o subjektivnoj procjeni smetnji pri izloženosti drvnoj prašini radnika s lančanom motornom pilom. Uzorci za izmjeru masene koncentracije skupljeni su pomoću osobnih sakupljača, odnosno para pumpi i filtera koji skupljaju ukupne odnosno respirabilne čestice drvne prašine a maseni udjeli dobiveni su granulometrijskom analizom. Ispitivanjem masene koncentracije respirabilne frakcije kod uzoraka bukovine, u tri navrata dobiveni su rezultati koji premašuju maksimalno dopustive koncentracije (MDK) prema NN 92/1993. Istim ispitivanjem na uzorcima jelovine dobivene su veće prosječne koncentracije ukupne i i respirabilne prašine nego na uzorcima hrastovine i bukovine. Uzrok tome je sanitarni sijek jelovih sušaca, tijekom ljetnih mjeseci i povišenih temperatura zraka, koja u takvim okolnostima ima sklonost usitnjavanju. Rezultati gravimetrijske analize piljevine pokazali su suprotno – distribucija frakcija statistički se značajno razlikuje za sve tri vrste drva s tim da se jelovina najmanje usitnjava a bukovina najviše. Rezultati ankete o subjektivnoj procjeni smetnji pri radu i nakon rada s motornom lančanom pilom ukazuju na štetno i iritativno djelovanje čestica drvne prašine na respirabilni sustav, kožu i sluzokožu radnika. Poštivanjem Pravilnika o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim i/ili mutagenim tvarima (NN 40/20007) provodile bi se mjere prevencije i smanjenja izloženosti radnika korištenjem sredstava osobne zaštite. Isto tako bi se edukacirali i informirali radnici o povećanoj štetnosti pušenja za radnike izložene riziku zbog izloženosti karcinogenim tvarima poput prašine tvrdih vrsta drva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Šumarstvo, Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682094-2095 - Optimiranje energijskih i ergonomskih čimbenika mehaničke obrade drva (Ozana Čavlović, Anka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Anka Ozana Čavlović
(mentor)